W Lidzbarku powstanie ponad 30 mieszkań niskoczynszowych

2021-03-25 18:13:16(ost. akt: 2021-03-25 19:03:46)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W czwartek, burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek i poseł Michał Wypij, na konferencji prasowej poinformowali o planowanej budowie mieszkań w Lidzbarku w ramach rządowego programu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. To szansa dla wielu osób, które nie mogą otrzymać kredytu na zakup mieszkania.

Na realizację inwestycji mieszkaniowej z programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów. Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach.
Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.
Budownictwo to ma być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.
Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, program zapewnia możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

— Już niebawem w Lidzbarku powstaną mieszkania dostępne dla wszystkich osób, które pracują, dla takich, które będą w stanie je utrzymać — mówił Maciej Sitarek, burmistrz Lidzbarka — Jest to budownictwo wielorodzinne, na zasadach budownictwa niskoczynszowego w ramach współpracy miasta i gminy Lidzbark. Dzięki temu porozumieniu powstanie, na początek, jeden budynek wielorodzinny, który będzie miał ponad 30 mieszkań.

Samorząd miasta i gminy Lidzbark dysponuje liczbą około 200 mieszkań komunalnych. Jeszcze około sto rodzin czeka na mieszkanie, są to młode rodziny ale także osoby starsze, których nie stać na utrzymanie domu jednorodzinnego.

— Szczegóły uzgodnią lokalne samorządy, w naszym przypadku, Rada Miejska w Lidzbarku, ustali zasady na mocy których będzie można dojść do własności tego lokalu – wyjaśnia Maciej Sitarek — Radni zdecydują także do jakiej grupy, konkretnie skierowana będzie ta oferta.

Jeśli chodzi o lokalizację, samorząd z Lidzbarka bierze pod uwagę trzy miejsca na terenie miasta. Jest to ulica Brzozowa, okolice obwodnicy przy ulicy Myśliwskiej lub ulicy Jeleńskiej.

— Ta inicjatywa to wsparcie dla naszych mieszkańców. To pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku wszystkich tych, którzy potrzebują własnego mieszkania, a nie są w stanie go zakupić — mówi Maciej Sitarek.

— Po nieudanym programie Mieszkanie 500 plus, rząd podjął decyzję, że należy się wsłuchać lokalnie, w poszczególnych miastach i miasteczkach, jakie są potrzeby i jakie są bariery, ze programy mieszkaniowe nie funkcjonują jak powinny — mówił obecny na konferencji poseł Michał Wypij — Rząd zadeklarował pewną kwotę pieniędzy i dał samorządom możliwość zrzeszania się w duże spółki, w sposób, który gwarantuje opłacalność tych spółek. I tak będzie na Warmii i Mazurach.

Spółka na Warmii i Mazurach, zrzeszająca 20 samorządów, będzie mogła w sposób ciągły przez wiele lat, likwidować barierę, przez którą młodzi ludzie często opuszczali region, właśnie z powodu braku możliwości posiadania mieszkania.

— Potrzeby naszego regionu to nie tylko rodziny, to także osoby niepełnosprawne. Są regiony naszego województwa, gdzie będziemy budować mieszkania z myślą o seniorach — mówił Michał Wypij — Potrzeby społeczne zostały zdiagnozowane przez samorządowców, dlatego wiemy czego samorządy potrzebują i właśnie taką pomoc od rządu otrzymają.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5