Młody sołtys zakasał rękawy

2021-02-22 08:47:00 (ost. akt: 2021-02-22 08:53:16)
NASZA AKCJA II Stara się, aby mieszkańcom wsi, której sołtysuje, żyło się jak najlepiej. A mieszkańcy doceniają jego trud. Warto docenić sołtysa — gospodarza swojej wsi, dlatego trwa kolejna odsłona akcji SuperSołtys.
36-letni Piotr Trąbiński jest sołtysem liczącej ok. 130 mieszkańców wsi Lipówka, położonej w gminie Działdowo, już trzecią kadencję. — Sołtysem zostałem w 2011 roku. Mieszkańcy wyszli z inicjatywą, by wsią zarządzał ktoś młody, aktywny. I ja też miałem aspiracje, żeby zostać sołtysem — wspomina Piotr Trąbiński.
Młody sołtys zakasał rękawy i zaczął działać.

— Udało nam się zagospodarować piękny teren w miejscowości. Stworzyliśmy boisko do piłki nożnej i siatkówki. Mamy altanę, plac zabaw, grill. W Lipówce nie ma świetlicy, ale i z tym jakoś sobie poradziliśmy. Zakupiliśmy namiot plenerowy, w którym organizujemy spotkania i imprezy, niezależnie od pogody — mówi sołtys. Mieszkańcy chętnie biorą udział w różnego rodzaju turniejach. I odnoszą na tym polu niemałe sukcesy.

— Dwukrotnie wygraliśmy turniej wsi w gminie Działdowo, zajęliśmy też II miejsce w turnieju piłki halowej. Aktywnie uczestniczymy w konkursach i turniejach rodzin. Początkowo jak przyjeżdżaliśmy na zawody to mało kto wiedział, gdzie w ogóle leży Lipówka i że taka miejscowość w ogóle jest. Z czasem, kiedy zaczęliśmy odnosić sukcesy, mieszkańcy innych miejscowości mieli nadzieję, że może tym razem ci z Lipówki nie przyjadą na turniej — śmieje się sołtys.

Piotr Trąbiński przyznaje, że wieś się rozrasta. — Młodzież stanowi jakieś 40% naszej miejscowości. Ale rodzą się też dzieci, mieszkańcy nie wyjeżdżają, mamy sporo osób do 10. roku życia. Dlatego myślę, że warto działać, bo jest dla kogo to robić — mówi sołtys. Jak przyznaje, w Lipówce jest grupa mieszkańców, która angażuje się i chętnie pomaga. — W zeszłym roku odbudowaliśmy przystanek autobusowy. Udało się dzięki mieszkańcom chętnym do działania — podkreśla Piotr Trąbiński. Sołtys, wspólnie z mieszkańcami, długo walczył też o oświetlenie miejscowości. — Jako jedyna albo jedna z nielicznych wsi w powiecie nie mamy oświetlenia. Długo o nie walczyliśmy. Instalacja została położona, teraz czekamy na włączenie. Nie możemy się doczekać aż zabłysną lampy w miejscowości — przyznaje sołtys.

Piotr Trąbiński marzy też o napisaniu książki o historii Lipówki. — Mamy cichą nadzieję, że się uda. Piszemy książkę w oparciu o wspomnienia najstarszych mieszkańców i materiały, do których udało nam się dotrzeć. Wyłania się naprawę fajna, ciekawa historia. A wydanie książki to nasze małe marzenie — zaznacza sołtys. I jak dodaje, życzy wszystkim tak aktywnych mieszkańców, jak ci mieszkający w Lipówce. — Bardzo dziękuję im za współpracę. Wspiera mnie także żona, rodzina. Dużo czasu poświęcam na działania na rzecz wsi, ale czuję, że mam dla kogo to robić — przyznaje sołtys.

Piotr Trąbiński w Lipówce mieszka od urodzenia. Prowadzi gospodarstwo rolne, a w wolnym czasie wędkuje i spędza aktywnie czas. Gra w piłkę nożną i biega.
Co roku nasza akcja na Super Sołtysa zostaje dobrze przyjęta przez naszych czytelników. Dostajemy setki maili i ciepłych uzasadnień wyboru sołtysów, których pragną państwo docenić. Ubiegły rok był dla nich wyjątkowym wyzwaniem. W związku z pandemią musieli stawić czoła nowym problemom. Dlatego liczymy na to, że czytelnicy pomogą nam wskazać najlepszego sołtysa w regionie. Tego, który działał skutecznie, pomimo przeciwności, z jakimi wszyscy się mierzyliśmy.
Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.
Wszyscy pełnoletni mieszkańcy wsi zwycięskiego sołtysa na szczeblu powiatowym otrzymają 6-miesięczną e-prenumeratę ,,Gazety Olsztyńskiej" z TL ,,Gazetą Działdowską", a mieszkańcy wsi sołtysa, który wygra na szczeblu regionalnym- roczną e-prenumeratę.

zl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5