To dla mnie nowe doświadczenie

2021-02-11 19:00:00 (ost. akt: 2021-02-10 17:13:38)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Stara się, aby mieszkańcom wsi, której sołtysuje, żyło się jak najlepiej. A mieszkańcy doceniają jego trud. Warto docenić sołtysa — gospodarza swojej wsi, dlatego ruszyliśmy z koleją odsłoną akcji SuperSołtys.
Sołtys dba o każdą sprawę dotyczącą jego sołectwa. Od spraw społecznych przez infrastrukturę i inwestycje, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców, być również otwarty na ich potrzeby, znać ich problemy. Sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której nie jest obojętny los sąsiadów. Gdy pojawia się problem, szuka rozwiązania. To do niego mieszkańcy wsi pukają, gdy potrzebują rady. Jednym z takich sołtysów jest Łukasz Zawada z Turzy Wielkiej.

Łukasz Zawada wychował się w Gródkach. Po ślubie, 11 lat temu, przeprowadził się do Turzy Wielkiej. Od 2 lat pełni funkcję sołtysa. — W wyborach wystartowałem za namową przyjaciół i znajomych. Sam początkowo może niekoniecznie chciałem ze względu na nienormowany czas pracy. Miałem natomiast duże wsparcie rodziny. I udało się, wygrałem wybory. To dla mnie nowe doświadczenie, które wynika z chęci niesienia pomocy — przyznaje Łukasz Zawada.

Przez te dwa lata wiele udało się zrobić. We współpracy z radnym i mieszkańcami udało się zagospodarować tereny zielone, które wcześniej tylko odstraszały. W ubiegłym roku zagospodarowany został nowy teren pod plac zabaw w centrum wsi. Ukończono także budowę chodnika do szkoły. — Jest stała grupa mieszkańców, która chętnie się angażuje i pomaga. Naprawdę mogę na nich liczyć. Dopóki nie było pandemii ludzie często wychodzili z jakąś inicjatywą. Jestem też członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, jeszcze za poprzedniego sołtysa regularnie organizowaliśmy wspólne zabawy. Zyski były przeznaczane m.in. na zakup sztandaru do szkoły. Na ten rok zaplanowaliśmy ogrodzenie placu zabaw dla zwiększenia bezpieczeństwa oraz remont świetlicy. Prace zostaną częściowo pokryte z funduszu sołeckiego — mówi sołtys. Jak zaznacza, co roku wspólnie z radnym i radą sołecką organizują Dzień Sportu, Dzień Dziecka czy zabawę na zakończenie wakacji dla mieszkańców. Są także gry, zabawy i konkursy.

— Jestem osobą dosyć aktywną, staram się jakoś połączyć sołtysowanie z domem i pracą. W planach mam także przeprowadzenie akcji poboru krwi w naszej miejscowości. Sam jestem Honorowym Dawcą Krwi, dlatego chciałbym, żeby jak najwięcej osób włączyło się w akcję — przyznaje sołtys.
Łukasz Zawada w wolnym czasie najchętniej odpoczywa. Ze względu na przebytą operację musiał nieco ograniczyć aktywność fizyczną. — Ale wciąż chętnie jeżdżę na rowerze, jeśli oczywiście pogoda na to pozwala, łowię ryby, a w sezonie uwielbiam grzybobranie. Lubię też spędzać czas z dziećmi na grach, zabawach czy spacerach. Interesuję się też sportem — dodaje.

Co roku nasza akcja na Super Sołtysa zostaje dobrze przyjęta przez naszych czytelników. Dostajemy setki maili i ciepłych uzasadnień wyboru sołtysów, których pragną państwo docenić. Ubiegły rok był dla nich wyjątkowym wyzwaniem. W związku z pandemią musieli stawić czoła nowym problemom. Dlatego liczymy na to, że czytelnicy pomogą nam wskazać najlepszego sołtysa w regionie. Tego, który działał skutecznie, pomimo przeciwności, z jakimi wszyscy się mierzyliśmy.

Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.
Wszyscy pełnoletni mieszkańcy wsi zwycięskiego sołtysa na szczeblu powiatowym otrzymają 6-miesięczną e-prenumeratę ,,Gazety Olsztyńskiej" z TL ,,Gazetą Działdowską", a mieszkańcy wsi sołtysa, który wygra na szczeblu regionalnym- roczną e-prenumeratę.

zl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5