Andrzej Wilk – sylwetka sportowca i działacza

2020-10-21 09:27:00 (ost. akt: 2020-10-21 09:33:14)
Andrzej Wilk urodził się w 1957 roku w Działdowie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1, a następnie do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Przygodę ze sportem rozpoczyna w 1972 roku w siłowni mieszczącej się przy stadionie miejskim.
Trenuje podnoszenie ciężarów w klubie LZS Wkra Działdowo. Po kilku udanych startach otrzymuje propozycję przejścia do klubu Zjednoczenie Olsztyn. Od 1 września 1974 kontynuuje naukę w liceum w Olsztynie i rozpoczyna treningi pod okiem trenera Ludwika Jaczuna. Siedmiokrotnie wygrywa Mistrzostwa Województwa Olsztyńskiego w różnych kategoriach wiekowych.

W roku 1976 przychodzą pierwsze ciężarowe sukcesy na arenie krajowej. W roku 1976 zajmuje pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów LZS. W latach 1977 i 1978 zdobywa brązowe medale w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski LZS. W 1978 roku zajmuje trzecie miejsce w Międzynarodowym Turnieju o Błękitną Wstęgę Bałtyku. Awansuje z KS Zjednoczenie Olsztyn do I ligi podnoszenia ciężarów. Jego rekordy życiowe to 122,5 kilograma
w rwaniu i 157,5 kilograma w podrzucie w kategorii lekkiej.

W 1979 roku uzyskuje dyplom Policealnego Studium Techniki Dentystycznej. Po zakończeniu kariery sportowej Andrzej Wilk dba o sprawność fizyczną, ale do sportu ciężarowego wraca dopiero w roku 2013. Rozpoczyna przygotowania do Zawodów Masters. Za największe sukcesy należy uznać dwa tytuły Mistrza Europy Masters w kategorii wiekowej 60 – 65, zdobyte w 2017 roku w Halmstadt (Szwecja) i w 2018 w Budapeszcie.

W 2019 roku w Rovaniemi zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy Masters. W Finlandii uzyskał wynik; 85 kilogramów w rwaniu i 105 kilogramów w podrzucie. Andrzej Wilk propaguje uprawianie sportu w wieku średnim i starszym. Swoją postawą udowadnia, że sport można uprawiać w każdym wieku. Andrzej Wilk poświęca dużo czasu na działalność społeczną. W roku 2015 działając z kolegą Edmundem Karucem doprowadził do reaktywacji klubu podnoszenia ciężarów SKF Zjednoczeni Olsztyn.
Jego marzeniem jest pozyskanie stałego miejsca do do treningów podnoszenia ciężarów. W najbliższym czasie jest planowana przebudowa Hali Urania w Olsztynie, w której ma znaleźć się miejsce na siłownię na osiem pomostów. Jako prezes klubu uczestniczył w konsultacjach przy jej planowaniu. Jest prezesem Warmińsko – Mazurskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów. Działa w Komisji Rewizyjnej Wojewódzkiej Federacji Sportu. Jest członkiem Zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów i Polskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów Masters. Pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych w Gdańsku. Posiada uprawnienia instruktora sportu. Jest sędzią podnoszenia ciężarów klasy międzynarodowej. Sędziuje zawody krajowe i międzynarodowe.

Prowadzi własną działalność gospodarczą w dziedzinie protetyki dentystycznej w Olsztynie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci i trzech wnuków. Interesuje się historią i numizmatyką
Obecnie przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Polski Masters, które odbędą się w dniach 23-25 października w Piekarach Śląskich. Chętnie odwiedza rodzinne miasto. Bardzo interesuje się zmianami jakie zachodzą w naszym mieście. Zwiedził działdowski zamek i Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Śledzi wydarzenia sportowe i wyniki działdowskich sportowców. W Działdowie mieszka jego rodzina, znajomi i przyjaciele.

Roman Wróblewski


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5