Podsumowanie dotychczasowych działań podjętych w ramach tarczy antykryzysowej - konferencja

2020-06-19 14:08:29(ost. akt: 2020-06-19 14:42:51)

Autor zdjęcia: Katarzyna Wiśniewska

Dziś (piątek) mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji prasowej w siedzibie firmy Dekorglass Działdowo S.A. Dotyczyła ona podsumowania dotychczasowych działań podjętych w ramach tarczy antykryzysowej.
Na konferencji obecni byli m.in: Alina Nowak - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w województwie warmińsko-mazurskim, Aleksander Socha - wicewojewoda warmińsko-mazurski, Gabriel i Elżbieta Chojak - prezes i wiceprezes zarządu Dekorglass Działdowo S.A. oraz Marcin Chojak i Wojciech Suś – dyrektorzy Dekorglass Działdowo.

Jako pierwsza głos zabrała wiceminister Alina Nowak:
- Szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że mogę być tutaj z Państwem dzisiaj w Działdowie. Bardzo się cieszę, że mogę się spotkać z przedstawicielami firmy. To dla mnie ważne, żeby w tym trudnym czasie być z przedsiębiorcami, którzy mają dzisiaj trudniejszy okres. Wierzę, że ten czas szybko się skończy i wrócimy do stanu sprzed pandemii. Dla nas, jako dla rządu ważne było, aby w trudnym okresie wspomóc przedsiębiorców, dlatego wprowadziliśmy tarczę antykryzysową. Sama tarcza antykryzysowa to już ponad 900 mln zł na pomoc dla firm i ochronę miejsc pracy na Warmii i Mazurach – mówiła podczas dzisiejszej konferencji Alina Nowak.

Następnie głos zabrał Aleksander Socha, który wyraził podziw dla działdowskiej firmy:

- Przedsiębiorstwo jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Bardzo ważnym dla tego regionu, a przede wszystkim dla tego miasta. Firma rodzinna, która ma tradycje, a jednocześnie ma potencjał. Potencjał innowacyjny i wykonawczy. Potencjał innowacyjny widać na wszystkich produktach, które są tutaj, czy zgromadzone w magazynach, czekające na sprzedaż. Są to trudne czasy dla firmy. Ta firma jest przykładem, gdzie czuwa się nad produkcją, dba się o człowieka, który tu pracuje i dochodzimy do stwierdzenia, że takich firm nam brakuje. Takie firmy, ich rozwój będą popierane przez Urząd Warmińsko-Mazurski. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że działania, które podjęte są w ramach tarczy antykryzysowej są też nakierowane na wsparcie i odciążenie kosztów działalności firmy. Chciałbym pogratulować firmie sukcesu. Uważam, że to, co jest realizowane w ramach tarczy antykryzysowej spełnia swoje warunki i oczekiwania producentów oraz przedsiębiorców na terenie Warmii i Mazur - mówił wicewojewoda Aleksander Socha

Na koniec wypowiedział się prezes zarządu Gabriel Chojak, który potwierdził, że wsparcie tarczy antykryzysowej szybko trafiło do firmy:

- Należy podkreślić, że tarcza nr 3, z której skorzystały nasze firmy z rodzinnej grupy zadziałała bardzo szybko. Co nie znaczy, że ludzie są zachwyceni, bo warunkiem było obniżenie czasu pracy, obniżenie płac i to pracownikom się nie do końca podoba. Większość rozumie, że to sytuacja nie związana z działaniem firmy, tylko sytuacja ogólnoświatowa, związana z pandemią. Z Panią Minister rozmawialiśmy jeszcze o tarczy nr 4, w której uważam, że jest pewne niedopatrzenie, ponieważ preferuje ona takie firmy (według mnie), które nie mają dużej amortyzacji. Firmy rozwojowe, takie jak my, gdzie bardzo dużo inwestujemy, mamy dużą amortyzację, to żeby ponieść straty przez pół roku na EBIT-cie , to byśmy nie mogli w ogóle funkcjonować. Pani Minister obiecała, że tę uwagę przekaże. Nie wiemy jakie będą tego efekty, ponieważ jeszcze komisja europejska musi to stwierdzić. Z naszego punktu widzenia, tak to wygląda, że firmy, które idą do przodu, jeśli chodzi o inwestycje i unowocześnianie, nie będą mogły z tej tarczy skorzystać. Dziękuję za przyjazd i za wsparcie, które firma i pracownicy otrzymują – podsumował Gabriel Chojak.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu różnych instrumentów wsparcia przewidzianych w tarczy antykryzysowej, finansowej i pomocowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już ok. 86,8 mld zł. Tarcza antykryzysowa to przeszło 900 mln zł.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. K #2956377 | 188.146.*.* 4 sie 2020 20:44

    W tej firmie akurat nie dba sie o czlowieka. Kiepski wybor przedsiebiorstwa. Wiec wiecej wiecej a jak nie dasz rady albo sie pomylisz to won bo na Twoje miejsce jest ktos inny z rodziny, ale kierownika.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. rodzic #2936579 | 31.0.*.* 21 cze 2020 10:46

    wyPAD 2020 do widzenia ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5