Rola matki najważniejszą w życiu

2020-05-26 14:40:00(ost. akt: 2020-05-26 14:41:24)

Autor zdjęcia: UM Działdowo

Mama jest pierwszą osobą, która kształtuje człowieka. Daje przykład, uczy nawyków, uświadamia, co jest dobre, a co złe. O Dnia Matki rozmawialiśmy z dyrektorką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Działdowie - Małgorzatą Rochoń.
Mówi się, że najważniejszą osobą w życiu jest matka. Na czym polega rola matki?
– Rola matki, moim zdaniem, jest jedną z najważniejszych ról jakie pełnimy w swoim życiu. To przede wszystkim odpowiedzialność za wychowanie i ukształtowanie własnego dziecka, tak by w przyszłości dziecko to stało się samodzielne i odpowiedzialne, również społecznie. To przede wszystkim odpowiedzialność za wychowanie drugiego człowieka na dobrego obywatela.

Na czym polegają obowiązki i prawa macierzyńskie?
– To ciągła praca, okazywanie miłości, zrozumienia, akceptacji. Obowiązki matczyne to też stawianie właściwych wymagań, proporcjonalnych do możliwości dziecka. Niezwykle istotny też jest własny dobry przykład, towarzyszenie dziecku w jego życiu. Oczywiście obowiązki nasze zmieniają się wraz z wiekiem naszych dzieci.

Jak powinna zachowywać się wzorowa matka?
– Uważam, że każdy z nas może starać się co najwyżej dążyć do pewnego wzoru. Każdy z nas, chcąc wypełniać dobrze swoje różne role w życiu, musi przede wszystkim od siebie sam wymagać. Musi byś świadomy własnych porażek, tak by ich nie powielać.

Z jakimi problemami spotykają się matki? W jakich sytuacjach zwracają się o pomoc?

– Problemy te mają bardzo szeroki przekrój i dotyczą codziennego naszego życia. Nie każdy z nas jest na tyle silny, że sam jest w stanie sobie poradzić. Dlatego cieszę się, że możemy wspierać każdego mieszkańca naszego miasta w pokonywaniu codziennych problemów.

Są matki samotnie wychowujące dzieci, młode matki, matki z problemami. W jaki sposób MOPS pomaga takim mamom?
– Pomagamy finansowo, udzielamy wsparcia psychologicznego, pomagamy poprzez pracowników socjalnych czy asystenta rodziny w rozwiązywaniu każdego problemu z którym boryka się rodzina. Pomoc ta oczywiście uzależniona jest od indywidualnej sytuacji osoby, czy rodziny.

Czy taka pomoc daje pozytywne efekty?
– Oczywiście ! Najbardziej cieszy nas, jako pomagaczy, usamodzielnienie się rodziny, czyli odejście przez rodziny od systemu pomocy społecznej.

Czy my, jako społeczeństwo, powinniśmy w jakiś sposób pomagać matkom z problemami? Czy będzie to odbierane jako wtrącanie się w cudze sprawy?
– Każdy z nas jeśli może jak najbardziej powinien mądrze pomagać każdemu człowiekowi. Dawanie pomocy też nas uszlachetnia, stajemy się lepsi.

Czego powinniśmy życzyć wszystkim mamom w dniu ich święta?
– Zdrowia, siły, wytrwałości w wypełnianiu codziennych obowiązków. Życzę również satysfakcji z trudu wniesionego w wychowanie drugiego człowieka. Życzę na każdy dzień jak najwięcej radości i pogody ducha.

Katarzyna Wiśniewska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. piisigma #2927837 | 31.0.*.* 31 maj 2020 10:07

    Wyrazy współczucia dla pracowników działdowskiego mopsu...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zed Zszedł #2926090 | 80.55.*.* 27 maj 2020 11:05

    Litości to już nie ma z kim wywiadu o roli matki robić????

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5