Bez zmian na skrzyżowaniu w Hartowcu

2020-03-06 18:53:00(ost. akt: 2020-03-06 18:55:48)
W grudniu zgłosił się do nas czytelnik, który był zmartwiony sprawą związaną ze zmianą organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Hartowcu. Od razu zainteresowaliśmy się tym sygnałem. Teraz wiadomo już czy dojdzie do zmiany.
Czytelnik pokazał nam skrzyżowanie dróg, na których organizacja ma zostać zmieniona. Do miejsca jedziemy poza terenem zabudowanym, dozwoloną prędkością 90km/h, aż do problematycznego skrzyżowania. Droga jest dość kręta, a nie ma żadnego ograniczenia prędkości.
— Obecnie panujące zasady na skrzyżowaniu są racjonalne, ale po zmianie organizacji pojawią się problemy. Kierowca jadący tu zimą, gdzie droga będzie oblodzona nie będzie miał możliwości skrętu w lewo czy prawo. Nie mówiąc już o kierowcach, którzy będą jeździli na pamięć. Pierwszeństwo powinno być tam, gdzie jest większy ruch samochodowy. Zmiana to tylko utrudnienie – mówił Marcin Konicz, czytelnik.

Na tamtą chwilę wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski uspakajał, że do zmiany nie dojdzie bez przemyśleń. — Zmiana organizacji ruchu to nie decyzja podejmowana pochopnie, bez rozwagi. Za zmianą stoi szereg instytucji, jest to głęboko przemyślany proces — mówił wójt Tomasz Węgrzynowski.

W lutym mieszkaniec zauważył, że na drodze prowadzone są prace. Udaliśmy się do członka zarządu powiatu Janusza Kaczmarka oraz z naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji Krzysztofa Gorczyńskiego, by dowiedzieć się jak wygląda sytuacja.
Problem powstał, gdy na drogę gruntową (Rynek-Hartowiec) położono nawierzchnie asfaltową. Ta droga przebiega przez skrzyżowanie, co może sugerować pierwszeństwo.

20 stycznia odbyło się spotkanie na tym skrzyżowaniu. Drogi, które się krzyżują są na terenie gminy Grodziczno i gminy Rybno. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele tych gmin.

— Po wnikliwym przeanalizowaniu geometrii skrzyżowania, spadków podłużnych oraz niedostatecznej widoczności ograniczonej zabudową mieszkaniową oraz ukształtowaniem terenu (wysokie skarpy), uczestnicy spotkania jednogłośnie wyrazili swoje opinie o utrzymaniu stałej organizacji ruchu i utrzymaniu pierwszeństwa przejazdu dla drogi Hartowiec-Jeglia. Ponadto, dla zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zdyscyplinowania kierowców należy wprowadzić dodatkowe oznakowanie (znak STOP, teren zabudowany, ograniczenie tonażu). Urząd Gminy Grodziczno oraz Urząd Gminy Rybno opracują projekty zmiany w stałych organizacjach ruchu na swoim terenie administracyjnym, uzyskają opinię komendanta powiatowego policji, uzyskają decyzję zatwierdzającą zmiany od zarządzającego ruchem na drogach gminnych, starosty powiatowego oraz dokonają oznakowania dróg w terminie do 31 maja – wyjaśnił naczelnik Krzysztof Gorczyński.


Katarzyna Wiśniewska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. uczestnik ruchu #2881833 | 185.220.*.* 7 mar 2020 19:41

    Dziwne rozwiązanie proponuje Konicz. Droga z Jeglii to ŚCIEŻKA o stromym ukształtowaniu i stromych zboczach po przeciwnej stronie. Długość i szerokość drogi wskazuje na pierwszeństwo w ruchu w stronę miejscowości Rynek. Gdyby pozostawiono dotychczasową organizację ruchu, droga do Jeglii musi zostać przebudowana i poszerzona. Łatwiej i taniej na tak wąskiej i krętej drodze ograniczyć szybkość ruchu do 30 km oraz wprowadzić znak ostrzegawczy A22-A23.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5