Liceum z wizytą w Valdagno we Włoszech

2020-02-24 08:09:13(ost. akt: 2020-02-24 08:11:40)

Autor zdjęcia: Zs nr 2

W dniach 2-9 lutego grupa uczniów wraz z opiekunami, paniami: Dorotą Chmielewską i Katarzyną Nowak odbyła pierwszą podróż w ramach projektu Erasmus+. Spotkanie wszystkich szkół uczestniczących w projekcie miało miejsce w urokliwej miejscowości Valdagno, we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska.
W spotkaniu oprócz uczniów z II Liceum wzięli również udział uczniowie z Niemiec, Francji oraz oczywiście z Włoch. Wszyscy zostali powitani iście po włosku, ciepło i serdecznie. Program spotkania był niezwykle bogaty, dni zaczynały się bladym świtem a kończyły późnym wieczorem. Aby lepiej się poznać wszyscy spotkali się na początek w szkole, potem był czas na zwiedzanie szkoły oraz zabawy integracyjne.

Obowiązkowym i niezwykle przyjemnym punktem programu było zwiedzanie tego urokliwego miasteczka jak również wizyta w Urzędzie Miasta. Uczniowie mieli również okazję poznać najbliższą okolicę z przepięknymi, górskimi krajobrazami. Ponieważ projekt dotyczy wody, ważnym punktem programu była wizyta w elektrowni wodnej. Uczniowie pobrali również próbki wody z pobliskiej rzeki i badali ją pod względem chemicznymi i biologicznym – oznaczali azotany w pobranej próbce wody metodą spektrofotometryczną oraz określali chemiczne zapotrzebowanie na tlen w wodzie metodą miareczkowania. Ogromną przyjemność sprawiła im praca w laboratorium oraz wykonywanie profesjonalnych doświadczeń chemicznych. Mieli również możliwość zwiedzić nowoczesną, ekologiczną oczyszczalnię ścieków oraz wysłuchać wykładu na temat jej funkcjonowania.

W międzynarodowej grupie był oczywiście czas, aby doskonalić swoje umiejętności językowe w trzech językach: angielskim, niemieckim i włoskim.

Fantastyczną przygodą była wycieczka do Wenecji. Uczestnicy projektu mogli podziwiać piękną, niepowtarzalną architekturę miasta na wodzie, krajobrazy otaczające miasto oraz poczuć atmosferę karnawału weneckiego. Zwiedzili również najsłynniejszy plac w Wenecji – Plac św. Marka i bazylikę. Zobaczyli założone w czasach Republiki Weneckiej Getto weneckie.

Wizyta we Włoszech to oczywiście doskonała okazja do posmakowania włoskiej kuchni oraz poznania tradycji tego kraju. Każdy z uczestników miał okazję obcować z tą kulturą choć przez kilka dni, ponieważ uczniowie mieszkali we włoskich rodzinach. Niepowtarzalna atmosfera, serdeczni ludzie na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania.

ZS nr 2


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. swojak #2882241 | 178.235.*.* 8 mar 2020 21:01

  Oto mądrość nauczycieli i rodziców wszystko jest pod kontrolą.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Czy zostali przebadani na koronowirus? #2877226 | 37.47.*.* 28 lut 2020 08:36

  Ludzie, to już nie są żarty. Mam wrażenie że ani Państwo ani nikt na szczeblu lokalnym wie co ma robić żeby ograniczyć postęp epidemii. Czy są jakieś działania w celu minimalizacji ewentualnej pandemii? Panie burmistrzu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. obatel #2874690 | 77.253.*.* 24 lut 2020 11:30

  Teraz to obszar "czerwony" w związku z koronawirusem.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5