„Życzenia nitką haftowane” - nowa wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie

2020-01-06 18:29:53 (ost. akt: 2020-01-06 18:31:37)

Autor zdjęcia: Biblioteka

„Życzenia nitką haftowane”. Nowa wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie Zapraszamy wszystkich mieszkańców Działdowa do oglądania nowej wystawy Pani Wandy Stankiewicz (działdowianki, absolwentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczycielki matematyki w Szkole Podstawowej nr 2, a później w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie) zatytułowanej „Życzenia nitką haftowane”.

Jest to wystawa kart świątecznych i okolicznościowych wyszywanych haftem strukturalnym (inaczej matematycznym). Inspiracją do tego była książka „Życzenia nitką haftowane” Marii Michaeli Błachut. Ten haft to wzory powstające na skutek przecinania się odcinków, często tworzone są one na bazie figur geometrycznych: koła, kwadratu, prostokąta, trójkąta, sześciokąta foremnego i ośmiokąta foremnego.

Tworząc nowe karty autorka wykorzystuje stare już nieaktualne karty okolicznościowe, by tchnąć w nie nowe życie. Uważa, że mała rzecz, wykonana z miłością i pasją jest zawsze piękna i równie ważna, jak wielkie dzieło. Praca ręczna pozwala głębiej poznać siebie i odkrywać dary, jakie otrzymaliśmy od losu.

Ekspozycja będzie dostępna do 29 lutego w Mediatece.

Dorota Kusik
młodszy bibliotekarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5