Bezpieczny Senior

2019-12-30 09:00:55(ost. akt: 2019-12-30 09:09:57)   Artykuł sponsorowany
Seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia wzięli udział w zajęciach z cyklu „Senior Bezpieczny 2019”. Projekt realizowany w Rybnie, Lubawie, Nowym Mieście Lubawskim, Iłowie, Pasłęku oraz Kurzętniku miał na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów.
Seniorzy wzięli udział w projekcie realizowanym przez Polską Fundację Paraolimpijską. Środki na realizację projektu organizacja wygrała w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Ponad 100 seniorów uczestniczyło w zajęciach sportowych i samoobrony oraz teoretycznych dotyczących bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ekonomicznego oraz fizycznego. Dla seniorów zorganizowano także zajęcia z psychologiem a także przekazano specjalistyczna psychologiczną grę planszową „MiJaMySię”.

Projekt realizowany był w związku z coraz częstszymi przypadkami przestępstw i oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. Dlatego w ramach projektu zrealizowano również kampanię społeczną. — Z jednej strony ma ona przestrzec seniorów przed niebezpieczeństwami. Z drugiej zachęcić młodsze pokolenie, dzieci i wnuków do wspierania osób starszych w przypadkach zagrożenia —mówi pomysłodawca kampanii i projektu „Senior Bezpieczny 2019” Robert Szaj.

Kampania społeczna realizowana była na ogólnopolskiej antenie TVP 3. Wzięli w niej udział m.in. Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą oraz aktorka Irena Telesz.

A jak projekt oceniają sami seniorzy? —Zajęcia co roku są bardzo dobrze zorganizowane. Szczególnie te z panią psycholog, podczas których poruszyliśmy naprawdę ważne dla nas sprawy i problemy — mówi Danuta Zdunek, liderka seniorów z Rybna i aktywna uczestniczka projektu.

—Uczymy najprostszych ale i najskuteczniejszych elementów samoobrony. Po to, by każdy z uczestników mógł je powtórzyć, mógł sam ćwiczyć w domu —mówi policjant, trener i instruktor Marek Olszewski, współpracujący z Fundacją od kilku lat.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Projekt „Senior Bezpieczny 2019” współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - Edycja 2019

Obrazek w tresci


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5