Radość ludzi - strach zwierząt

2019-12-28 11:40:00 (ost. akt: 2019-12-28 11:46:54)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Niedługo przywitamy Nowy Rok. Większość chce to zrobić z wielkim hukiem. Fajerwerki mają swój urok, pięknie wyglądają rozjaśniając niebo nocą. Należy jednak zachować rozsądek w używaniu ich, bo możemy wyrządzić krzywdę innym.
Czymże jest przywitanie Nowego Roku bez pokazu sztucznych ogni? Na stoiskach możemy kupić masę przeróżnych fajerwerków. Wielki huk stanowi jednak zagrożenie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Psy mają o wiele bardziej czuły słuch od człowieka. Są bardziej wrażliwe na dźwięki.


Jak należy uspokoić zwierzę podczas tak stresującego okresu strzelania petardami? Kilku rad i wskazówek udzieliła nam Małgorzata Horecka – miłośniczka zwierząt współpracująca z przytuliskiem Psia Przystań w Lidzbarku.
— Każdy powinien zadbać o swojego psa i odpowiednio go zabezpieczyć, przede wszystkim od ucieczki. Ponadto pies może dostać zawału serca. Aby zapobiec niebezpiecznym skutkom hucznych pokazów musimy wybrać jedną z opcji. Dostępne są obroże feromonowe, tabletki uspakajające. Jednak z lekami uspakajającymi należy uważać, ponieważ niektóre z nich nie otumaniają psa, tylko powodują paraliż, przez co pies wewnętrznie przeżywa jeszcze większe piekło — zaznacza Małgorzata Horecka. Dodaje, że najlepiej uzgodnić z weterynarzem, który lek bezpiecznie podać. — Najbezpieczniejsze są tabletki, które podaje się dużo wcześniej, stopniowo, mają one też najskuteczniejsze działanie. Psu trzeba zapewnić ciemne, ciasne, ciche pomieszczenie. Nawet niech to będzie piwnica. Niech ma swój kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Nie należy brać psa na ręce, uspokajać, przytulać, ponieważ wtedy pies wie, że coś jest nie tak. Zachowujemy się naturalnie, normalnie. Po sylwestrze widuje się masę ogłoszeń o ucieczkach psów. Dobrze byłoby zawiesić psu medalik z numerem telefonu i adresem. Huk petard jest słyszalny jeszcze kilka dni po sylwestrze, dlatego w tym czasie należy pilnować psa, a obroże nieco bardziej zacisnąć — radzi Małgorzata Horecka.

Udaliśmy się również do gabinetu weterynaryjnego Cito w Działdowie, gdzie otrzymaliśmy od lekarzy ulotki i materiały informacyjne o nocy sylwestrowej oczyma zwierząt. Znalazły się w nich między innymi: odpowiednie leki do podawania, informacje jak powinien zachowywać się właściciel w stresującej dla czworonoga sytuacji, rady jak uspokoić psa. Przypominamy, że w ciągu roku są tylko 2 dni, kiedy można odpalać fajerwerki legalnie, bez względu na miejsce (czyli np. w przestrzeni miejskiej) - jest to 31 grudnia - Sylwester oraz 1 stycznia - Nowy Rok. W przypadku złamania przepisów grozi grzywna w wysokości nawet do 500 zł.
W ciągu roku można puszczać fajerwerki jedynie na własnym terenie lub tam, gdzie otrzyma się zgodę właściciela terenu. Należy to robić nie naruszając ciszy nocnej i używać produktów pirotechnicznych legalnie dopuszczonych do obrotu na terenie UE.

Katarzyna Wiśniewska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5