Cukrzyca w Polsce-musi być lepiej!

2019-10-13 10:00:00 (ost. akt: 2019-10-11 14:52:11)

Autor zdjęcia: Pixabay

Cukrzyca w Polsce- musi być lepiej. Stwierdzenie to jest tytułem książki wydanej we wrześniu tego roku. Książka ta jest realizacją orędzia przyjętego na Ogólnopolskiej Konferencji z okazji ,,Światowego Dnia Walki z Cukrzycą’’, która odbyła się w Działdowie.
Obecnie toczy się dyskusja nad systemem organizacji i finansowania opieki zdrowotnej. Ważnym elementem, choć mało dostrzeganym, tego systemu jest problem cukrzycy. Jest to ważne zagadnienie społeczne, gdyż obecnie choruje na tę chorobę 3 miliony Polaków, a dalsze 5 milionów jest nią zagrożonych. Te 3 miliony zagrożone są kosztownymi i groźnymi dla zdrowia powikłaniami.

Natomiast 5 milionów zagrożonych jest zachorowaniem, a w następstwie powikłaniami. O tym jak temu należy zapobiegać zmniejszając przy tym koszty leczenia mówi ta książka. Cukrzyca jest nie tylko społecznie groźną chorobą ale i drogą dla budżetu państwa i osób ją dotkniętych (jedna z trzech chorób najbardziej obciążających budżet państwa). Jest adresowana do wszystkich zainteresowanych tą problematyką od zagrożonych (nadwagą, skłonnością genetyczną, brakiem ruchu, nie pełną wartościową dietą, psychiką itp.), chorych, służbę zdrowia po decydentów od najniższego stopnia do prezydenta włącznie.

Czego oczekujemy? Najważniejszym celem jest zbudowanie modelu zapobiegania i zwalczania cukrzycy w Polsce, województwie, powiecie, gminie. Modele krajowe posiadają wszystkie państwa Europy geograficznej z wyjątkiem Polski, dlatego wydajemy stosunkowo dużo pieniędzy (7 miliardów zł rocznie), ale mało efektywnie. Chorzy zamiast się leczyć ulegają stresom. co przyspiesza powstawanie powikłań cukrzycowych. Należy pamiętać, że cukrzyca w Polsce dotyczy każdej rodziny, dlatego ten problem jest problemem nas wszystkich. Nie musimy chorować, nie musimy chorować z powikłaniami. Przykładem tego jest piszący ten artykuł zarazem współautor i wydawca tej książki, który choruje na cukrzycą typu I (groźniejszą), 42 lata bez większych powikłań.

Czyli można! Mam nadzieję, że to opracowanie pisane przez pięciu profesorów medycyny piastujących wysokie funkcje w systemie ochrony zdrowia i dwóch zaangażowanych w organizacjach pacjenckich w tym moja skromna osoba pomoże w opracowaniu modelu zwalczania cukrzycy. Książkę można otrzymać poprzez Koło Miejsko-Powiatowe Diabetyków w Działdowie (do wyczerpania nakładów), podczas dyżurów: W każdą środę w godz. 13-15 ul. Księżodworska W każdy wtorek w godz. 9-11 ul. Zamkowa 5. 


Władysław Kubiński

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. YORK #2806843 | 185.170.*.* 19 paź 2019 20:23

    JA ADOBYLEM TE WREDNA CUKRZYCE SLEDZILEM SWOJA GENEALOGIE RODZINNA NI E BYLO SLADU O TYM WIEC JAK SIE Z TV DOWIEDIALEM TO CZARNOBYL PRZYCZYNIL SIE DO TAK GROZNEJ CHOROBY POWIEKSZONA WATROBA USZKODZONA TRZYUSTKA CHOROBA POPROMIENNA ROZNE SPECYFIKI STOSOWALEM SOK Z MORWY TO Z KARCZOCHA TO JAGODY LESNE ARONIE CYNAMON GOZDZIKI CZARNUSZKE I TD CHUDE JEDZENIE DO GRUPY KRWI NO NIESTETY Z TYM TRZEBA ZYC NIE ZALAMYWAC SIE ZAJAC SIE PRACA INTENSYWNA I JAKOS TO BEDZIE NIE SIEDAC W FOTEL PRZED TELEWIZOREM BO TO JESZCZE GORZEJ SIE ROBI TRZEBA SPALLIC JADLO JAKIE SPOZYLISMY WCIAGU DNIA DO ROBOTY POCIAC SIEKIERA 10METROW DREWNA I CUKRYCZA SPADNIE DO ROBOTY NAJLEPSZE LEKARSTWOOOOOOOOOOOOOOOOOO

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5