Coraz więcej milionerów

2019-09-07 10:00:00 (ost. akt: 2019-09-06 18:14:33)
Na Warmii i Mazurach ponad 700 osób zarobiło w ubiegłym roku na czysto powyżej miliona złotych. W Działdowie mamy 37 milionerów. To o 6 więcej niż dwa lata temu.
Co zrobić, żeby zarobić prawie 24 mln zł? Niekoniecznie trzeba czekać na spadek po bogatym wujku, czy na wygraną w totka, choć też trzeba dobrej kumulacji, żeby ubierało się aż tyle pieniędzy. Można też samu zarobić takie pieniądze, bo choć Warmia i Mazury są jednym z biedniejszych regionów w kraju, to tutaj też można zarobić. Jak nas poinformowała Renata Kostowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, w ubiegłym roku w naszym regionie 729 osób zarobiło ponad milion złotych na czysto.

Co więcej, liczba milionerów wzrosła, ponieważ w 2017 roku takich osób było 608, a więc skok jest bardzo znaczny. Niemal co trzeci podatnik, który może się pochwalić dochodem z sześcioma zerami, rozlicza się w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie. Jak można zarobić milion złotych na czysto? Głównie prowadząc działalność gospodarczą, bo najwięcej milionerów to osoby prowadzące właśnie własny biznes. Jednak — jak wynika z danych fiskusa — najwyższy dochód, bo prawie 24 mln zł osiągnął w zeszłym roku w regionie podatnik, który rozliczył PIT-38, a więc dotyczący zysków uzyskanych z kapitałów pieniężnych czyli np. z akcji, lokat. Kwota robi wrażenie i pewnie niejeden zazdrości takich dochodów. Jednak, czy rzeczywiście powinniśmy zazdrościć, a może wręcz trzeba cieszyć się, że na Warmii i Mazurach przybywa bogatych ludzi, że tu również można zrobić spore pieniądze? — Cieszyć się, bo to pokazuje, że potrafimy wykorzystać szanse, jaki stwarza gospodarka. I myślę, że milionerów będzie przybywało — mówi dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM.

— Na pewno nie powinniśmy zazdrościć, bo ci ludzie do tych pieniędzy doszli swoją pracą. Choć oczywiście zawsze będą tacy, którzy będą doszukiwać się drugiego dna, zastanawiać się skąd, dlaczego? Będą roztrząsać, dlaczego ktoś ma, a oni nie? To takie nasze, polskie. Dlatego w Polsce zwykle ludzie nie chwalą się tym, co mają, bo od razu wokół pojawiają się wrogów. Wolą więc narzekać, tak jak inni.

Patrząc na statystyki, milionerów przybyło w każdym powiecie z wyjątkiem powiatu nidzickiego, tu wręcz mamy wielki spadek. Dwa lata temu osób, które zarobiły ponad milion złotych, było tu pięć, natomiast w ubiegłym roku roku tylko jedna. To dość zaskakujące, zważywszy, że Nidzica cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, którzy chętnie lokują tu swoje firmy. Pytanie tylko, gdzie firmy są zarejestrowane i gdzie ich właściciele płacą podatki? Liczba milionerów spadła też w powiecie piskim z 12 do 9, a w powiecie oleckim utrzymała się na niezmienionym poziomie — 17.

Najwięcej bogatych ludzi przybyło w Olsztynie. W porównaniu do 2017 roku liczba milionerów wzrosła tu o 50 podatników. Czy to, że rośnie liczba milionerów, oznacza też, że w górę idzie gospodarka Warmii i Mazur? Tu należy być ostrożnym. — Bo trzeba byłoby coś więcej wiedzieć o tych milionerach — zauważa dr Kozłowski.— Jednak zakładam, że te osoby dalej inwestują, chcąc pomnożyć swoje pieniądze. Można więc się cieszyć, że będą miejsca pracy, że gospodarka będzie się rozwijać.

Andrzej Mielnicki

Milionerzy w powiatach (dane za 2018 i 2017 rok według obszaru działania urzędów skarbowych):

Bartoszyce — 29 (18 w 2017 roku)
Braniewo — 23 (16)
Działdowo — 37 (31)
Elbląg — 103 (97)
Ełk — 44 (39)
Giżycko —31 (27)
Iława — 60 (55)
Kętrzyn —45 (38)
Nidzica — 1 (5)
Nowe Miasto Lubawskie — 21 (16)
Olecko — 17 (17)
Olsztyn — 237 (187)
Ostróda — 42 (27)
Pisz — 9 (12)
Szczytno — 30 (23)

źródło: Izba Skarbowa w Olsztynie


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2787781 | 37.248.*.* 7 wrz 2019 20:29

    Ludzie jak nędznie zarabiali u prywaciarzy tak zarabiają. Wręcz jest przyzwolenie na współczesne niewolnictwo. Wypracowali zysk powinni w % dzielić się z pracownikami.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5