Rower, samochód i promile we krwi...

2019-08-04 18:00:00 (ost. akt: 2019-08-01 14:41:20)
Niestety na niektórych kierujących nie działają prośby, groźby i apele. Nie pomaga uświadamianie i edukacja.

Niestety na niektórych kierujących nie działają prośby, groźby i apele. Nie pomaga uświadamianie i edukacja.

Autor zdjęcia: pixabay

Pieszego czy rowerzysty na drodze nie chroni karoseria, nie ma zainstalowanych poduszek powietrznych ani dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Chroni go tylko jego własne ciało. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze pieszy czy rowerzysta ma minimalne szanse, by wyjść z niej bez szwanku. Wiedzą o tym policjanci, którzy cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane szczególnie na grupę tych niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Ponad 200 policjantów z komórek ruchu drogowego garnizonu warmińsko-mazurskiej policji 31 lipca brało udział w działaniach, które swoim zasięgiem objęły całe województwo.

Były to działania, których nazwa skrywa się pod skrótem NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Policjanci biorący w nich udział więcej uwagi poświęcają wykroczeniom powstającym w relacji między kierującymi samochodami a pieszymi i użytkownikami jednośladów.

W relacji (kierowca – pieszy) funkcjonariusze w trakcie wczorajszych działań ujawnili ponad 170 wykroczeń. Wśród nich w 61 przypadkach były to wykroczenia, w których kierowcy nieprawidłowo przejeżdżali obszar przejścia dla pieszych. Nie zabrakło też innych przewinień popełnianych zarówno przez kierowców, pieszych jak i rowerzystów.

W Działdowie na ul. św. Wojciecha patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 58-letniego mieszkańca Działdowa, który kierował rowerem będąc w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie alkotestem wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i wkrótce 58-latek odpowie za wykroczenie.

Z kolei na trasie Uzdowo - Kramarzewo funkcjonariusze działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Mazda. Wcześniej policjanci otrzymali anonimowe zgłoszenie o poruszającym się w sposób niebezpieczny po drodze właśnie tym pojeździe, którego kierujący może znajdować się pod działaniem alkoholu. Pojazdem kierował mieszkaniec gminy Działdowo. Podczas kontroli okazało się, że kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.
Policjanci ukarali mężczyznę mandatem.

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej także pojazd marki Mazda, który w Działdowie prowadził 38-letni mieszkaniec miasta. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i sporządzili dokumentację o ukaranie do sądu.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5