Sytuacja w działdowskim szpitalu. Wicestarosta: „..to jest troska, nic więcej”

2019-04-02 15:50:00 (ost. akt: 2019-04-02 21:42:44)
Wicestarosta Marian Brandt: - To jest troska, nic więcej

Wicestarosta Marian Brandt: - To jest troska, nic więcej

Po Działdowie zaczęła krążyć informacja o przekazaniu szpitala w ręce prywatnej firmy. Padała m.in nazwa Grupa Nowy Szpital Holding S.A. Na sesji rady powiatu niepokoje pracowników jednostki przedstawiła Aleksandra Korzeniewska.
Aleksandra Korzeniewska na sesji rady powiatu, która odbyła się w poniedziałek, 25 marca, przedstawiła niepokoje pracowników SP ZOZ w Działdowie. Są one związane z plotką, jaka pojawiła się wśród mieszkańców naszego miasta. Dotyczy ona przejęcia działdowskiego szpitala przez prywatną spółkę. Najczęściej padała nazwa Grupa Nowy Szpital Holding S.A, która zarządza kilkunastoma szpitalami w kraju m.in. w Giżycku.
- Przyznam szczerze, że pracownicy od kilku dni szeroko komentują sytuację, pytają, są zdenerwowani, nie wiedzą co nas czeka. Już w tej chwili mamy duże problemy kadrowe - wymieniała radna miejska i zarazem pracownica SP ZOZ w Działdowie.


Aleksandra Korzeniewska w swoim wystąpieniu zadała następujące pytania:
- Dlaczego podjęto decyzję o restrukturyzacji skoro wskaźnik zadłużenia SPZOZ w Działdowie wynosi 0,15. Do wskaźnika krytycznego, czyli 0,5 jeszcze trochę nam zostało.
- Ile firm i jakie złożyły oferty na przeprowadzenie audytu w SP ZOZ? Czy wybieraliście Państwo jako zarząd z kilku ofert czy ta firma zgłosiła się do Państwa sama?Jak wyglądała procedura wyboru?
- Kiedy podpisano umowę na audyt i jaka jest kwota za wykonaną usługę audytową?
- Jakie kryteria decydowały o wyborze tej konkretnej firmy?
- Czy zarówno zarząd powiatu jak i państwo radni macie świadomość, że firma, która została przez Państwa wybrana do przeprowadzenia audytu współpracuje czy też ma powiązanie z Grupą Nowy Szpital Holding S.A. z siedzibą w Szczecinie?
- Co zamierza zrobić starostwo? Czy po tym audycie, który będzie przeprowadzony w ciągu 3 miesięcy, już są jakiejś plany restrukturyzacji? Z jaką firmą rozmawiano na ten temat?
- Czy została przeprowadzona analiza działalności różnych szpitali na terenie całego kraju, które są zarządzane przez Grupę Nowy Szpital Holding S.A.?
- Czy Państwo prowadziliście analizę, jak wygląda nasz szpital na tle całego województwa?
Zaniepokojona sytuacją w działdowskim szpitalu kobieta mówiła dalej:
- Firma, która będzie nas audytować i która jeszcze raz podkreślę współpracuje z Grupą Nowy Szpital również audytowała szpital w Giżycku. Starostwo w Giżycku oddało szpital w ręce tej firmy, pozostawiło sobie pakiet mniejszościowy. Po około dwóch czy trzech latach okazało się, że szpital zaczyna przynosić straty. Starostwo powiatowe obudziło się w tej chwili i wypowiedziało umowę tej firmie. W tej chwili sprawa jest w toku. Warto się zastanowić, przeprowadzić audyt, ale nie wyciągać pochopnych wniosków - mówiła dalej Korzeniewska.
Na zadane pytania i wątpliwości odpowiedział wicestarosta powiatu działdowskiego Marian Brandt.
- Zanotowałem sobie jedno piękne zdanie „Poznać sytuację od środka” - właśnie to jest zamiarem zarządu, żeby tę sytuację poznać. A poprzez co może zarząd ją poznać? Poprzez audyt! Gwarantuję Państwu, że na pewno Grupa Nowy Szpital Holding S.A nie będzie prowadziła tego audytu. To wiem dzisiaj. Nie mogę na razie mówić, jaka to grupa będzie, bo oficjalnie nie dostałem takiego przyzwolenia od zarządu żeby to powiedzieć. Wiem jedno, że nie będzie to Grupa Nowy Szpital. Wiem o sytuacji w Giżycku, analizowaliśmy ją. Wiem, że dzisiaj sytuacja szpitali powiatowych jest tragiczna. Nie chcemy zamykać, lecz rozwijać te świadczenia zdrowotne dla mieszkańców naszego powiatu i nie tylko naszego powiatu. Dlatego też, żeby to poznać sytuację potrzebny jest audyt. Wiemy, że braki są w ilości personelu. I tu chcemy zobaczyć, co możemy zrobić, jakie środki wykorzystać i jak przeciwdziałać zabiegowi, który się nazywa odpływ białego personelu z naszego szpitala. To jest troska, nic więcej - argumentował wicestarosta Marian Brandt.

(IP)
Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 123 #2722663 | 37.47.*.* 25 kwi 2019 14:15

  po co ten szpital istnieje.sprzedac go

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. 123 #2717651 | 83.31.*.* 16 kwi 2019 11:22

   Trzeba przyznać, że jakość pracy powiatu jest niebywała- szkoła w Gródkach rozprzedana i zamknięta, bursa poszła za grosze, Malinowo kiepsko stoi, pałac w Gródkach za kilka złotych poszedł, szpital nędza i brud,

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. Maryjan #2711374 | 83.31.*.* 7 kwi 2019 22:02

   Może w końcu wezmą się za d... dyrektorowi szpitala (tech) i wyjdzie wszystko na jaw podczas audytu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Maryjan #2710941 | 37.47.*.* 7 kwi 2019 08:55

    W tym miejscu jest gorzej niż w urzędach. Czas oczekiwania na badanie specjalistyczne trwa mumiesiące. Bo i specjalistów tam brakuje. Diagnozy z nieba i jeszcze do prywaciarza odsyłają. A co do żywienia t w więzieniach karmią 10 razy lepiej. Nie wspominając o opiece medycznej. Trzeba tam powymieniać wrośniętych w stołki i odkryć całą prawdę o tym miejscu. W końcu chodzi tutaj o zdrowie i życie ludzkie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. sam #2710564 | 37.47.*.* 6 kwi 2019 16:36

     według mnie cały personel na leśnej 1.jest do wymiany.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (10)
    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5