Uwaga na trudne warunki na drogach

2019-01-26 09:36:35 (ost. akt: 2019-01-26 09:40:47)
Zmienne warunki pogodowe to spore obciążenie, zarówno dla kierujących pojazdami, jak i pieszych użytkowników dróg.

Zmienne warunki pogodowe to spore obciążenie, zarówno dla kierujących pojazdami, jak i pieszych użytkowników dróg.

Autor zdjęcia: Archiwum

Przed nami weekend z trudnymi warunkami pogodowymi. Policja apeluje do kierujących pojazdami o szczególną ostrożność i wcześniejsze przygotowanie pojazdu zanim wyruszymy na drogę.
Pamiętajmy, że opady śniegu, marznącego deszczu i deszczu powodują, że nawierzchnia asfaltowa staje się mokra, śliska i pokryta rozjeżdżonym śniegiem pod którym może znajdować się lód. Dodatkowo warunki jazdy pogarszają występujące lokalnie mgły i zamglenia.

Zmienne warunki pogodowe to spore obciążenie, zarówno dla kierujących pojazdami, jak i pieszych użytkowników dróg. Opady śniegu czy deszczu i niska temperatura niejednokrotnie prowadzą do powstawania lodu od nawierzchni jezdni, który skryty pod pierzyną płatków śniegu stanowi nie lada wyzwanie dla uczestników ruchu drogowego. Przy szybszej jeździe i niewłaściwym wykonywaniu manewrów przez kierujących pojazdami auto może zachować się zupełnie inaczej niż byśmy tego oczekiwali. Wystarczy chwila nieuwagi, by pojazd wpadł w poślizg i nieszczęście gotowe.

Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych należą:

•niedostosowanie prędkości do warunków jazdy,
• nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
• niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
• nieudzielenie pierwszeństwa pieszym.

Dlatego, wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:

•zmniejszeniu prędkości
•zwiększeniu odstępu od poprzedzającego samochodu
•dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze
•bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego
•podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania
• włączeniu świateł mijania.


Piesi powinni pamiętać o elementach odblaskowych noszonych w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego, a użytkownicy jednośladów o właściwym oświetleniu pojazdu i rozważeniu zaopatrzenia się w kamizelki odblaskowe.

Ten weekend to także czas, w którym dla jednych województw kończą się a dla innych rozpoczynają ferie zimowe. Pamiętajmy o związanych z tym dodatkowych utrudnieniach w ruchu z uwagi na mogące pojawiać się miejscami korki lub spowolnienia związane z większym natężeniem ruchu pojazdów powracających czy udających się na zimowy wypoczynek. Jeśli mamy do przebycia długą drogę zadbajmy o odpowiedni wypoczynek i właściwe przygotowanie siebie i pojazdu do jazdy w trudnych warunkach.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ostrożność, zasada ograniczonego zaufania, rozwaga i pozytywne nastawienie to podstawa bezpiecznego i szczęśliwego podróżowania.


(KPP Działdowo)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5