Nowa broń w walce z kierowcami pod wpływem środków odurzających

2019-01-17 13:35:34 (ost. akt: 2019-01-17 13:38:14)
Analizator do badania przesiewowego na zawartość środków odurzających

Analizator do badania przesiewowego na zawartość środków odurzających

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie zostali wyposażeni w analizator do szybkiego badania przesiewowego na zawartość substancji odurzających. Dzięki niemu policja będzie mogła podjąć skuteczną walkę z osobami kierującymi pod wpływem środków odurzających.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pełnili służbę w pobliżu miejscowości Rozogi. Podczas patrolu dostrzegli pasażera samochodu marki vw golf, który nie miał zapiętych pasów. Policjanci sprawdzili dane osobowe kierowcy. Uzyskali informacje, że był on już kiedyś karany za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. W związku z tym zdecydowali się przeprowadzić badanie na zawartość alkoholu oraz narkotyków. Wyniki pokazały, że w jego organizmie nie było promili alkoholu. Do drugiego badania funkcjonariusze wykorzystali nowoczesny analizator do szybkiego i dokładnego badania przesiewowego na zawartość środków odurzających. Okazało się, że 25 – latek był pod wpływem amfetaminy. Funkcjonariusze pojechali z nim do szpitala, aby pobrać krew do analizy. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie i będzie tłumaczył się przed sądem.

Art. 178a & 1 pkt 4 kk mówi jasno:
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173 sprowadzenie katastrofy w ruchu, art. 174 sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu, art. 177 spowodowanie wypadku w ruchu lub art. 355 spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez żołnierza § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

IP

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5