Działdowski Orszak Trzech Króli

2019-01-04 08:00:00(ost. akt: 2019-01-09 13:56:24)
Działdowski Orszak Trzech Króli

Działdowski Orszak Trzech Króli

Autor zdjęcia: Szymon Wyrostek

W niedzielę 6 stycznia po raz czwarty w naszym mieście odbył się tradycyjny Orszak Trzech Króli. Wzięli w nim udział mieszkańcy Działdowa, ale także goście spoza terenu naszego powiatu. W przemarszu wzięło udział kilkaset osób.
Tegoroczny, działdowski Orszak Trzech Króli odbył się już po raz czwarty. Wyruszył on tradycyjnie z parafii pod wezwaniem Św. Wojciecha. Grupa kilkuset działdowian i ich gości wyruszyła w barwnym korowodzie ulicami naszego miasta. Wszyscy śpiewali kolędy tym samym radując się na narodzin Jezusa Chrystusa. Orszak przeszedł do parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. W tamtejszym kościele mieszkańcy Działdowa wspólnie z chórem Concentus rozpoczęli kolędowanie. Na zakończenie uroczystości ku pamięci Trzech Monarchów, którzy przybyli oddać pokłon narodzonemu Panu, wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację orszaku podziękował dziekan ks. kanonik Adam Filarski.

(IP)
Czy wiesz, że ...
Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Od 2004 roku organizowano w nie jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie. Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w roku 2008 jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję.

Orszak Trzech Króli, który odbył się po raz pierwszy w Warszawie w 2009 roku, rozpowszechnił się na takie kraje jak: Anglia, Austria, Łotwa, Rumunia, Ukraina, Włochy, a także Stany Zjednoczone, Ekwador, Rwanda, Republika Środkowoafrykańska i Demokratyczna Republika Konga.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5