Działdowska Szneka, czyli wspomnienie słodkiego smaku z dzieciństwa

2018-12-30 11:00:00(ost. akt: 2018-12-30 10:04:53)
Działdowska szneka w innych częściach kraju nazywana jest drożdżówką

Działdowska szneka w innych częściach kraju nazywana jest drożdżówką

\Każdy z nas w swoich wspomnieniach z dzieciństwa ma jakiś niezapomniany i charakterystyczny smak. Oto wspomnieni pani Danuty o smaku działdowskich sznek, czyli drożdżówek.
Ze świętami kojarzy się stół zastawiony słodkościami. Ciasta i ciasteczka bywają różne. Ich wybór zależy od rodzinnej tradycji. Szneka do tej polskiej tradycji nie należy. Tymczasem chodzi za mną to słowo Szneka. Pamiętam ją doskonale z piekarni na ul. Jagiełły. Kosztowała chyba 1,35 zł. Takich, jak w Działdowie, nie spotkałam potem nigdzie. Nie mówiąc już, że moja prośba o sznekę w sklepie w innym mieście spotkała się ze zdziwieniem. Musiałam nauczyć się mówić: drożdżówka. Przed napisaniem tego postu sprawdziłam w Internecie wyraz szneka. Owszem, istnieje, najczęściej jako szneka poznańska. I faktycznie przypomina typową drożdżówkę w kształcie „ślimaka”. Szneka, która pamiętam z dzieciństwa, to były jakby dwa przemienne ślimaki. Podczas świąt na naszym stole pojawiło się ciastko szafranowe ze Szwecji i ono najbardziej kształtem przypomina mi działdowski przysmak.
Jako stara działdowianka, od dawna z dala od miasta urodzenia, zastanawiam się czy owa szneka nie może być słodkim symbolem Działdowa tak jak toruńskie pierniki czy krakowskie obwarzanki.
A co Państwo o tym sądzą? Nadal w Działdowie można kupić smaczne szneki?

- Eksport tej nazwy dosięgnął już sąsiednią Mławę. Tam używam tej nazwy no i się nie dziwią i podają ich „drożdżówkę”. Ale też na południu kraju, gdzie mieszkam w kilku okolicznych piekarniach upierdliwie wołam o sznekę i też mi podają swój „kołoczek”. To świetny pomysł, więc „obnośmy” się z tą nazwą w całym kraju. Ja to robię, a teraz jeszcze bardziej tylko na wszelki wypadek jeszcze pokazuję palcem co to jest, I to wywołuje uśmiech i u klientów, i u sprzedawców - taki był komentarz pana Jana do powyższego wpisu.


(IP, DR)

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jaśmina #2663248 | 85.221.*.* 15 sty 2019 14:24

  Ja pamiętam pyszne szneki sprzedawane w Działdowie w sklepiku szkolnym w latach 80 - tych. Miały cienką, kruchą warstwę lukru, były lekko słodkie, nie mogę teraz znaleźć nigdzie podobnych. Nasza wychowawczyni, która była polonistką zwracała nam uwagę, że nie mówi się "szneka" bo to po niemiecku, tylko "drożdżówka".

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Glomzowate szneki #2653477 | 85.17.*.* 2 sty 2019 10:06

  Nieudaczne wypieki w polskich piekarniach to codzienność. Chleb w sklepach się przebiera bo jest marnej jakości niedopieczony jakością i właściwością jak szmata i wata. Bułki i takowe szneki są tylko w nazwie a jakość gorsza od wypieków obozowych z czasów wojen.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Lepidupa i szneka #2653200 | 37.47.*.* 1 sty 2019 16:35

  Artykuł wysokich lotów o sznece. Co za czasy. Tyle badziewia w intetnecie w telewizji i w gazetach. Mierni ludzie piszą žeby pisać. Dajcie spokój z tymi sznekami. Nic ciekawzsego nie wymyślicie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ikar #2653059 | 5.173.*.* 1 sty 2019 12:49

  Szneka to nie tylko działdowskie pieczywo, tak jak pisze autor artykułu. Z nazwą szneka, spotkałem się rónież w Lubawie. Były tam szneki z "glancem" tzn z lukrem, jak rówwnież szneki z "krostami" - z kruszonką. Pamiętam również w Olsztynie na przelomie lat 50-60, w piekarni przy ul. Wyzwolenia, chcąc kupić słodką bułkę, prosiło się panią żeby podała "sznekę"

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. ALIENACJA RODZICIELSKA TO PRZEMOC #2652842 | 188.146.*.* 31 gru 2018 22:03

  Było to, było tamto, a dlaczego jest cisza o ALIENACJI RODZICIELSKIEJ, która w Polsze jest ponadczasowa http://drohiczyn.niedziela.pl/artykul/10 5902/nd/Dzieci-bez-stalego-dostepu-do-mi losci#

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (15)
  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5