Pierwszy etap jest już za nami

2018-11-29 10:26:00(ost. akt: 2018-11-29 10:33:35)
Marszałek Gustaw Brzezin i Władysław Kubiński

Marszałek Gustaw Brzezin i Władysław Kubiński

Była kawa na zamku, barwny przemarsz ze sztandarami, orkiestra z cheerleadarkami, okolicznościowe niebieskie szaliki, promujące Działdowo i piękne szklanki podarowane przez Dekorglass, inne suweniry promujące zdrowie i nasz region.
W konferencji udział wzięli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosta Powiatu Działdowskiego, Burmistrz Miasta Działdowo. Wręczono medale i odznaczenia. Pobito rekord Polski w ilości tańczących Diabedance (specjalny taniec dla diabetyków). Był też obiad, kolacja i wiele innych atrakcji. Jednak najważniejszym co się wydarzyło to przyjęcie Działdowskiego Orędzia w sprawie opracowania i realizacji „Modelu zapobiegania i zwalczania cukrzycy i jej powikłań w Polsce”. Polska jest jedynym krajem w Europie, który takiego modelu nie ma. Brak takiego narzędzia w zapobieganiu cukrzycy jest powodem nieefektywnego wykorzystania posiadanych środków oraz słabych wyników leczenia, więc drogo i niezdrowo. Orędzie podpisało ponad 200 osób. Tym samym włączyły się one w jego realizację. Program zostanie zbudowany na podstawie książki naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. hab. Jana Tatonia.
Będzie to nowa wersja poprzedniej książki pt. „Cukrzyca w Polsce może być lepiej”. Nowa wersja to publikacja pt. „Cukrzyca w Polsce- musi być lepiej”. Poprzednia wydana w 2009r, miała niski nakład i rozpłynęła wśród licznych tytułów, które nie wskazywały sposobów realizacji, wydatków wprowadzenia systemu oraz kosztów zaniechania modelowych rozwiązań.

Tym razem będzie to nakład tak duży, że zostanie on rozesłany po Polsce do wszystkich, którzy mają wpływ na rządzenie lecznictwem. Książka zawierać będzie wyliczone koszty leczenia cukrzycy i jej powikłań oraz symulację strat, gdy te działania nie zostaną podjęte. Książka trafi do prezydenta, parlamentu, rządu oraz wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, przychodni zdrowia, do Kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków włącznie. Wyposażeni w tę wiedzę będziemy mieli możliwość prowadzenia odpowiedzialnej dyskusji. Będzie to sposób na wywarcie presji na decydentach, którzy nie będą mogli uciec od problemu, który kosztuje nas rocznie ponad 7 miliardów złotych i przyrost zachorowań w ciągu ostatnich dziesięciu lat o 1 milion chorych na cukrzycę.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele z całej Polski. Na nich głównie będzie spoczywać obowiązek dotarcia tam gdzie istnieje taka potrzeba. Na wszelkich forach będziemy mogli zadawać pytania zwłaszcza przed wyborami do władz ustawodawczych, wykonawczych i europejskich.
Wstępem do tej książki będzie „Działdowskie Orędzie”. Tym samym będziemy również promować Działdowszczyznę.

(Władysław Kubiński)

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5