Obchody 100. rocznicy Zespole Szkół nr 1

2018-11-16 09:00:00 (ost. akt: 2018-11-15 14:25:07)
Uroczystość okraszona była piękną dekoracją i oprawą muzyczną

Uroczystość okraszona była piękną dekoracją i oprawą muzyczną

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego stały się mottem uroczystości podsumowującej projekt „Niepodległa”.
Ten projekt jest realizowany w Zespole Szkół Nr 1 w Działdowie, połączonej ze świętowaniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Napisany przez nauczycieli projekt wziął udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość’’. Do konkursu zgłoszono w sumie blisko 2500 wniosków. 257 szkołom i placówkom oświatowym przyznano dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W sumie na realizację przedsięwzięcia, zarówno z ministerstwa, jak i ze Starostwa Powiatowego w Działdowie, Zespół Szkół Nr 1 otrzymał dofinansowanie w wysokości 12.600 zł
Uroczystość, która odbyła się 8 listopada 2018 roku, uświetnili swą obecnością przedstawiciele władz powiatu i miasta Działdowa, dyrektorzy szkół, nauczyciele historii oraz delegacje uczniów z powiatu działdowskiego, emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, a także pan Franciszek Skibicki – historyk i regionalista, który wygłosił krótki wykład zatytułowany „Wokół Niepodległej”. O godzinie 11.45 dyrektor szkoły – Magdalena Kamińska otworzyła wystawę plenerową prezentującą pamiątki z okresu odzyskania i budowania niepodległości na Działdowszczyźnie, która została umieszczona na ogrodzeniu szkoły od strony ulicy Grunwaldzkiej. Wystawa ta powstała dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, a klasa, która zgromadziła najwięcej pamiątek, w nagrodę pojechała do Warszawy na wycieczkę tematyczną „Śladami niepodległej i Józefa Piłsudskiego”.
Częścią projektu był również cykl warsztatów przygotowujących uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu działdowskiego do udziału w debatach oksfordzkich prowadzonych przez trenerów z Fundacji Nowy Głos w Warszawie. Debaty dotyczyły zagadnień związanych z historią okresu międzywojennego. Debata finałowa o Puchar Starosty Działdowskiego odbyła się w dniu zakończenia projektu, a I miejsce w turnieju zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w składzie: Jakub Mrowiński, Jan Murawski, Jakub Żujewski oraz Maciej Krajewski, miejsce II – uczniowie z Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Malinowie w składzie: Nikola Prelewicz, Martyna Łożyńska, Oliwia Sobczak oraz Jakub Orłowski, na miejscu trzecim uplasowała się drużyna z Technikum Nr 1 im. Stanisława Staszica w składzie: Rafał Kamiński, Jan Wisiński, Arkadiusz Anzel i Arkadiusz Gerlej. Warto też podkreślić, że zwycięska drużyna zajęła I miejsce w Turnieju Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea w Krakowie.
W ramach projektu w Zespole Szkół Nr 1 zorganizowano również konkurs recytatorski „Niepodległa w literaturze”, w którym uczniowie zaprezentowali najpiękniejsze wiersze o tematyce patriotycznej. Zwycięscy również zostali nagrodzeni: I miejsce zajęła Wiktoria Łozińska, II miejsce - Wiktoria Osiecka, III miejsce - Mariusz Kowalkowski.
Nie zabrakło również artystycznego świadectwa patriotyzmu – w konkursie plastycznym pod hasłem „ Niepodległa” nagrodzono cztery najlepsze prace: I miejsce – Magdalena Barańska, II miejsce- Alicja Maciąg, III miejsce – Zuzanna Kraśnicka oraz wyróżnienie – Aleksandra Lipińska. 8 najlepszych prac uczniów zostało zaprezentowanych w formie ekspozycji czasowej w auli szkolnej. Nagrodą dla zwycięzców będzie wycieczka tematyczna do Gdyni - miasta z morza, będącego jednym z największych osiągnięć II RP. Wycieczka odbędzie się 15 listopada 2018 r.
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym przeprowadzono także ankietę pokoleniową - „Mój dziadek, mój tata i ja -z czym kojarzy się nam Niepodległa?”, której wyniki zaprezentowano w formie prezentacji multimedialnej podczas uroczystości, a która ukazała, w jaki sposób zmienia się pojęcie patriotyzmu na przestrzeni pokoleń.
Działania w ramach projektu zakończono sportowym akcentem, czyli "Biegiem Pamięci - 1918", na który wybrano trasę uwzględniającą miejsca pamięci narodowej. W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Aleksandra Balicka , II miejsce Weronika Komoszyńska, III miejsce Kornelia Łużewicz. W kategorii chłopców I miejsce zajął Oskar Pieckowski, II miejsce Cezary Karczewski, III miejsce Adrian Grzybicki.
Uroczystość okraszona była piękną dekoracją w biało-czerwonych barwach oraz oprawą muzyczną – utwory o tematyce patriotycznej wykonali uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Działdowie. Wszyscy nagrodzeni w konkursach uczniowie odebrali nagrody i gratulacje. Nie zabrakło również wzruszających przemówień i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

(IP)


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. @Pięknie, uroczyście + #2626367 | 5.173.*.* 18 lis 2018 18:24

    Pięknie, Uroczyście ! ( malutka uwaga: układ biało-czerwonych kolorów w dekoracji kwiatami i balonikami jest "do góry nogami" w stosunku do poprawnych polskich barw narodowych).

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5