Bezpieczny wypoczynek pod koniec wakacji

2018-08-24 12:00:00(ost. akt: 2018-08-24 11:06:55)
Do grup wypoczywających na koloniach w ośrodkach wczasowych w Lidzbarku wybrał się pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i policjantka z Działdowa

Do grup wypoczywających na koloniach w ośrodkach wczasowych w Lidzbarku wybrał się pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i policjantka z Działdowa

Wakacje dobiegają końca, kończą się także zorganizowane wyjazdy dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Miejsca, w których przebywają takie grupy wymagają pracy wielu osób i odpowiedzialności ze strony organizatorów i opiekunów.
Wakacje dobiegają końca, kończą się także zorganizowane wyjazdy dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Miejsca, w których przebywają takie grupy wymagają pracy wielu osób i odpowiedzialności ze strony organizatorów i opiekunów. Na co zwrócić uwagę i jak reagować w sytuacji zagrożenia przypomniały uczestnikom kolonii w Lidzbarku pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Działdowa i policjantka z działdowskiej jednostki policji.

Młodzież przebywająca na koloniach, czy obozowiskach w Lidzbarku chętnie podczas swojego pobytu korzysta z uroków tego miejsca. Dzieci mają dostęp do jeziora, przebywają dużo na powietrzu w kompleksie leśnym, uczestniczą w zajęciach, treningach i wycieczkach. Organizatorzy i opiekunowie dbają o właściwe wypełnienie czasu uczestników zgrupowań, by ten czas przebiegał dla nich ciekawie i atrakcyjnie. Ważnym punktem pobytu dzieci na koloniach jest przypomnienie im zasad współżycia w grupie i stosowania się do obowiązującego regulaminu, ale także dbania o swoje bezpieczeństwo.

Do grup wypoczywających na koloniach w ośrodkach wczasowych w Lidzbarku wybrał się pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i policjantka z Działdowa, by przypomnieć uczestnikom o bezpieczeństwie w czasie wakacji, ale i nie tylko. Podczas pogadanek panie poruszyły temat dopalaczy, związane z tym konsekwencje zdrowotne i prawne. Ponadto zwróciły uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwego korzystania z kąpieli w wodzie, wycieczek po lesie i samowolnego oddalania się od grupy. Młodzież dowiedziała się o zasadach właściwego odżywiania, zwracania uwagi na higienę oraz o szkodliwości używek, w tym alkoholu i środków psychoaktywnych, które zaburzają właściwe postrzeganie. Do rąk młodzieży trafiły alkogogle, poprzez założenie których i pokonanie krótkiego dystansu uczestnicy pogadanek mieli okazję przekonać się na własnej skórze, jak różnego rodzaju używki mogą wpływać na organizm i nasze zachowanie.

Kolejnym elementem pogadanek były zagrożenia występujące m.in. ze strony kleszczy i innych zwierząt, które można napotkać w lesie, o czym przypomniała przedstawicielka sanepidu. Policjantka natomiast przypomniała najmłodszym o zasadach obowiązujących użytkowników jednośladów, w tym rowerzystów, a nieco starszej młodzieży o przepisach dotyczących motorowerzystów. W zakresie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego panie sprawdziły także wiedzę uczestników kolonii pod kątem bezpieczeństwa pieszych, w tym m.in. korzyści wynikających z noszenia odblasków.

Na zakończenie wybrane osoby losowały zestawy z pytaniami i zadaniami celem sprawdzenia i utrwalenia poruszonej podczas spotkań tematyki. Najbardziej aktywni otrzymali nagrody i drobne upominki przygotowane przez panie prowadzące spotkania.

(Justyna Nowicka)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5