"Biała Wstążka" przeciw przemocy. Przerwij milczenie

2017-12-06 08:10:00(ost. akt: 2017-12-06 13:37:10)
Każdego roku na przełomie listopada i grudnia na całym świecie odbywają się akcje związane z kampanią przeciwko przemocy wobec kobiet - "Biała Wstążka".
Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania, mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Prowadzona jest w ponad 55 krajach. Została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana.
Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. W powiecie działdowskim w ubiegłym roku policjanci wszczęli procedurę 395 Niebieskich Kart (dokument służbowy, wypełniany przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie) w tym 190 kart w Działdowie i Lidzbarku i 205 w pozostałych gminach. W tym roku, do 31 października założyli 359 kart w tym 146 w Działdowie i Lidzbarku i 213 w gminach.

Kampania „Biała Wstążka”
Pod tym hasłem kryje się zdecydowany sprzeciw przeciwko przemocy wobec kobiet. — W naszym mieście również wszystkie osoby doświadczające przemocy mogą liczyć na wsparcie funkcjonującego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Działdowie - Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy — mówi szefowa zespołu Małgorzata Rochoń. Zespół wspiera rodziny systematycznie, od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tutaj każdy może zwrócić się z prośbą o wsparcie. Zapewniam, że warto przełamać lęk i strach, by zawalczyć o lepsze jutro, o spokój dla siebie i swoich najbliższych. W zespole tym działają: pracownicy socjalni, pedagodzy, psychologowie, kuratorzy, policjanci, służba zdrowia, przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Społecznych, Aresztu Śledczego oraz organizacji pozarządowych.
Przewodnicząca Zespołu po otrzymaniu Niebieskiej Karty powołuje grupę roboczą dla każdej rodziny, w skład której wchodzą wymienieni specjaliści. — Zadaniem grupy roboczej jest opracowanie wspólnie z osobą doświadczającą przemocy planu pomocy rodzinie, który następnie jest monitorowany — dodaje pani Małgorzata. — Opracowany plan ma przede wszystkim na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom doświadczającym przemocy oraz poprawę ich trudnej sytuacji. Skuteczna pomoc rodzinie zależna jest jednak również od chęci współpracy samej pokrzywdzonej.
W tym miejscu zwracam się do mieszkańców naszego miasta, aby nie pozostawali obojętni wobec krzywdzenia innych, szczególnie słabszych i dzieci. Przerwanie milczenia to szansa na lepsze życie.Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5