W Zespole Szkół Nr 1 w Działdowie tradycyjnie odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości [zdjęcia, filmy]

2017-11-23 12:48:28 (ost. akt: 2017-11-23 10:00:09)

Autor zdjęcia: Magdalena Żuchowska

Myślą przewodnią uroczystości była idea wolności, którą Polacy wywalczali wielokrotnie, bo Polska, poczynając od rozbiorów, upadała i odradzała się jak Feniks z popiołów.
Krótki rys historyczny naszej Ojczyzny został zawarty w wypowiedziach narratora, w poezji i w żołnierskich pieśniach. Młodzi widzowie i wykonawcy przebyli ścieżkę historii od rozbiorów Polski przez powstańcze zrywy, totalitarne zniewolenie, aż po obrady Okrągłego Stołu.
W skład scenografii wchodziły mapy Polski najpierw potężnej i królewskiej, później rozdartej, unicestwionej, wreszcie wolnej, odrodzonej. Scenografię wzbogacił także portret Józefa Piłsudskiego, doskonale narysowany węglem przez uczennicę Monikę Smolicz.

Historycznym scenkom towarzyszyły piosenki zagrane z wirtuozerią przez pianistę Jakuba Cieśniewskiego. Wykonywane na kilka głosów pieśni chóru tworzyły podniosłą atmosferę i wywoływały wzruszenie słuchaczy podobnie jak piękna recytacja poezji.

Akademie z okazji ważnych rocznic są tradycją wielu środowisk i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednak ta wykonana przez naszych uczniów skłania do refleksji na temat współczesnej młodzieży, której postawa i umiejętności budzą podziw.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 nie tylko mogą poszczycić się wysokim poziomem wiedzy i intelektualnych zdolności, ale także rozlicznymi talentami. To z ich inicjatywy powstał na potrzeby akademii mały chór, który doskonale wyśpiewał patriotyzm, odwagę i uczucia towarzyszące walce o niepodległość. To oni z zapałem i gorliwością są gotowi służyć swoimi talentami społeczności szkolnej. Obrazując historię, wyrażają zarazem siebie – spadkobierców tradycji narodowej. Nasi uczniowie są twórczy, pomysłowi i bardzo uzdolnieni i dlatego właśnie powstało tak wartościowe dzieło.

Fot. Magdalena Żuchowska
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. Magdalena Żuchowska
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. Magdalena Żuchowska
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. Magdalena Żuchowska
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. Magdalena Żuchowska
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. Magdalena Żuchowska
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Fot. Magdalena Żuchowska
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze


Talent i zaangażowanie naszych uczniów docenił zaproszony gość, prezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” - pan Zenon Gajewski, który podziękował wykonawcom za bardzo wysoki poziom artystyczny i powiedział, że :”Czuć było ducha patriotyzmu na scenie”.

W akademii wzięli udział uczniowie: Juliusz Brzozowski, Wojciech Chojnowski, Jakub Cieśniewski, Krzysztof Domeracki, Kacper Duda, Arkadiusz Gerlej, Bruno Golian, Wiktoria Groblewska, Dominik Jędraszek, Tomasz Kaczorowski, Rafał Kamiński, Cezary Karczewski, Weronika Komoszyńska, Julia Kozłowska, Julia Kwiatkowska, Wiktoria Łozińska, Aleksander Modzelewski, Paweł Niewidziała, Adam Przybyszewski, Julia Ryńska, Mikołaj Skoneczka, Monika Smolicz, Maciej Stokłos, Julia Szymańska, Michał Ślizgi, Klaudia Zielkowska.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Iwona Budzichowska – Wasielewska, Aneta Bukowska, Magdalena Żuchowska.

Magdalena Żuchowska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. no tak #2387563 | 94.254.*.* 1 gru 2017 07:42

  Tam tylko intelektualiści zdiagnozowani przez swoich wyjątkowych wychowawców chodzą. A gdzie indziej do szko7 chodzą nieuki k mordy zdradzieckie. Tak panie burmistrzu? Dobrze piszemy? Podoba się? Czy może coś zmienić?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mama i tata #2387508 | 83.9.*.* 1 gru 2017 05:27

   Godło Polskie ! które to ? ORZEŁ BIAŁY ? czy ten wielki krzyż ?Krzyż narzędzie tortur , symbol cierpienia i zniewolenia , obok naszego wspaniałego ORŁA.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5