Bezpieczny weekend i droga do szkoły. Policja radzi

2017-08-29 15:20:01 (ost. akt: 2017-08-29 16:03:05)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim rozpoczyna czas powrotów z urlopów i planowania bezpiecznej drogi do szkoły. Ostatnie dni sierpnia i początek września to również czas wzmożonych zakupów związanych z zaopatrywaniem naszych dzieci a także młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i studentów w materiały szkolne.
Na drogach pojawiać się będzie coraz więcej samochodów oraz pieszych i rowerzystów. W związku z tym także zagrożenie w ruchu drogowym może być znacznie większe.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego pamiętajmy o wzajemnym poszanowaniu, ale przede wszystkim o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas poruszania się na drodze. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym i poruszać się zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Na dwóch i czterech kółkach
Kierowco nie zapominaj o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.
Rowerzysto pamiętaj o poruszaniu się prawą stroną jezdni jak najbliżej pobocza, w miarę możliwości, korzystaj z miejsc, gdzie jest wyznaczona ścieżka rowerowa. Odpowiednio wcześnie sygnalizuj zamiar wykonania jakiegokolwiek manewru, zwłaszcza w przypadku zmiany kierunku jazdy.
Obowiązkowo zaopatrz się w elementy odblaskowe i właściwe oświetlenie jednośladu, zawsze sprawdzaj swój sprzęt pod względem technicznym, zanim wyjedziesz na drogę.

Uważni piesi
Osoby piesze powinny pamiętać o zasadach właściwego przechodzenia przez jezdnię. Przede wszystkim przechodzimy w wyznaczonych do tego miejscach oznakowanych pasami, a w przypadku ich braku, zachowajmy szczególną ostrożność i upewnijmy się, zanim wejdziemy na jezdnię, że z żadnej strony nie nadjeżdża pojazd, który zagrażałby naszemu bezpieczeństwu.
Również piesi poruszający się w terenie niezabudowanym o zmroku i nocą powinni pamiętać o obowiązku posiadania elementów odblaskowych. Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu są oni lepiej widoczni na drodze i narażeni na mniejsze niebezpieczeństwo ze strony kierujących pojazdami.

Ograniczone zaufanie
Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania względem siebie i zanim podejmą jakąkolwiek decyzję, pomyśleć o odpowiedzialności i konsekwencjach związanych z niewłaściwym zachowaniem na drodze.

Mundurowi na posterunku
Policja w najbliższy piątek (1 września) rozpoczyna działania związane z ostatnim weekendem wakacji pn. "Bezpieczny Weekend" a w poniedziałek (4 września) działania związane z powrotem do szkoły pn. "Bezpieczna droga do szkoły". Już teraz funkcjonariusze sprawdzają tereny przyszkolne pod kątem infrastruktury i właściwego oznakowania przejść dla pieszych. Policjanci będą niebawem prowadzić kontrole autobusów i pojazdów dowożących dzieci i młodzież do szkół celem weryfikacji ich sprawności technicznej i odpowiedniego oznakowania wskazującego na przewóz dzieci.

Wraz z początkiem roku szkolnego w okolicach szkół policjanci przeprowadzą działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa osób poruszających się w drodze do i ze szkoły. Szczególną uwagą zostaną otoczone miejsca przejść dla pieszych, parkingi i place przyszkolne, gdzie parkują samochody, a dzieci zostawiają rowery i skutery celem eliminowania nieprawidłowości w ruchu drogowym i zapobieżenia ewentualnym zdarzeniom komunikacyjnym.

st. sierż. Justyna Nowicka
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5