„Łapki na kierownicę”

2017-06-17 08:16:14 (ost. akt: 2017-06-17 08:26:00)

Autor zdjęcia: archiwum policji

„Łapki na kierownicę” pod takim hasłem ruszyła ogólnopolska kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie używanie telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas jazdy. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Komenda Głowna Policji oraz firma Neptis S.A., będąca operatorem komunikatora Yanosik.
W środę (14.06.17r), pod Wysoką Bramą w Olsztynie, warmińsko-mazurscy policjanci zorganizowali briefing prasowy pn. „Łapki na kierownicę”. Jest to ogólnopolska kampania, która ma zobrazować społeczeństwu, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierującemu pojazdem korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu kierującemu grozi mandat w wysokości 200 złotych, a jego konto zasili 5 punktów karnych. Mimo wysokiego mandatu widok kierowcy rozmawiającego przez telefon podczas prowadzenia auta jest powszechny. Tylko w 2016 roku na drogach naszego regionu policjanci ukarali za to wykroczenie 2100 kierujących, a w ciągu 5 miesięcy tego roku takich przypadków było prawie 1000. „ Ciemna liczba” tego typu wykroczeń z pewnością jest dużo większa i przewyższa liczbę ukaranych.

„Łapki na kierownicę”
Korzystanie z telefonów, to nie tylko odbieranie rozmów, ale także wybieranie numerów, czy chociażby pisanie smsów. Takie zachowanie stwarza duże zagrożenie w ruchu drogowym, bo kierowca nie koncentruje się w pełni na tym co dzieje się wokół niego, ma rozproszoną uwagę, nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało kampanię pod chwytliwym tytułem : „Łapki na kierownicę”. Jej główny cel to uświadomienie kierowcom oraz pasażerom pojazdów, jak zgubne w skutkach może być używanie telefonu wymagającego trzymania w ręku podczas jazdy.

Każdy z kierowców, korzystający z „ Yanosika” , który włączy aplikację otrzyma żartobliwy komunikat w formie graficznej i tekstowej przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego wymagającego trzymania w ręku podczas jazdy.

Założeniem kampanii jest także dotarcie do świadomości pasażerów, którzy mogą wyręczyć kierowcę w odebraniu ważnego telefonu.

Również na terenie działania KPP Działdowo policjanci będą baczniej przyglądać się kierującym autami, którzy w czasie jazdy używają telefonu komórkowego stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci będą rozdawać m.in. ulotki informacyjno-edukacyjne związane z tą kampanią. Akcja potrwa 12 dni i będzie prowadzona w okresie 14-25.06.2017r.

st.sierż. Justyna Nowicka
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. „Łapki na kierownicę” #2267956 | 83.6.*.* 17 cze 2017 19:34

    „Łapki na kierownicę” co to w ogóle jest. Łapki na muchy, łapki na myszy, łapki na szczury itp. to rozumiem, ale czy człowiek ma łapki? "Ręce lub dłonie na kierownicę" to byłaby chyba lepsza forma zwrotu..a tak? To trochę upokarzające dla uczestników ruchu drogowego.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Bardzo #2267864 | 95.160.*.* 17 cze 2017 15:29

    Fajne działania

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5