"Tannenberg 1914 pamięć buduje tożsamość" pokaz filmu na działdowskim zamku [zdjęcia, film]

2016-11-24 11:47:50 (ost. akt: 2016-11-24 13:00:59)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Mieszkańcy Działdowa mieli okazję w środowy wieczór (23 listopada) zobaczyć premierę filmu dokumentalnego "Tannenberg 1914 pamięć buduje tożsamość" w reżyserii ks. Przemysława Kaweckiego. Pokaz filmu miał miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.

— Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku miał przyjemność wziąć udział w projekcie, który firmuje Muzeum Historii Polski. Tytuł projektu to „Patriotyzm jutra”. Okazało się, że projekt, którego pomysłodawcą jest ks. Przemysław Kawecki, jest niezwykle innowacyjny, i co ważne angażujący wielu ludzi, regionalistów z okolic Nidzicy, Działdowa, Iławy i wielu innych miast — mówiła na wstępie dyrektor MGOK w Lidzbarku Katarzyna Borowska. — Na terenie działdowszczyny naszym partnerem jest miasto Działdowo, Towarzystwo Miłośników Ziemi Działdowskiej, i MGOK w Lidzbarku. Patriotyzmu jutra to ogólnopolski program grantowy, który służy odrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu najbliższej historii.

Bohaterami części, która była pokazana w Działdowie ("Tannenberg 1914. Część 2. Bitwa pod Uzdowem" byli: historyk Marian Odachowski i regionalista Franciszek Skibicki, którzy opowiadali o tej bitwie.

— Ja jako wychowany na Mazurach - słysząc ciągle Tannenberg, od pewnego momentu mojego życia próbowałem zrozumieć, jak ta bitwa wyglądała. Po przeczytaniu kilku publikacji wydawało mi się, ze już sporo wiem na temat tej bitwy i postanowiliłem stworzyć dokument — mówił reżyser filmu ks. Przemysław Kawecki. — Zrealizowaliśmy osiem odcinków po 45 minut, podczas gdy myślałem, ze będzie to przygoda na wakacje. A my tak mniej więcej od kwietnia robimy film. Mam nadzieję, ze 10 grudnia zamkniemy ostatni odcinek.

Więcej o filmie w relacji wideo.

Karol Wrombel
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. prusak #2122198 | 94.254.*.* 28 lis 2016 07:48

    Bez urazy Ta pani prowadząca mówiła chyba z dużym wysiłkiem bo składania bardzo słaba. Ale jeszcze się do szkoli i będzie lepiej jej szło. Trzymamy kciuki także za amatorów. Hej!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. qui pro #2120801 | 80.55.*.* 25 lis 2016 18:59

    Pan pewnieś czytał książki z cyklu: podręcznik małego frustrata ewentualnie: Poczytaj mi mamo (mniej więcej taki poziom reprezentują Pana dwa komentarze pisane z tego samego numeru IP - pod różnymi nickami - żenujące.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5