Michał Denesiuk poleca świąteczne dania

2024-12-23 18:00:00(ost. akt: 2024-12-19 12:50:57)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Miłośnik i popularyzator kuchni staropolskiej, tradycyjnej kuchni polskiej i regionalnej. Z zawodu nauczyciel przedmiotów gastronomicznych. Kocha gotować... i dobrze zjeść. Mówi, że jak w potrawie czuć serce, to ona zawsze będzie smakować.

ŚLEDŹ KORZENNY Z SOSEM PIERNIKOWYM

Składniki:
400 g solonych filetów śledziowych
2 łyżki musztardy
1 łyżeczka miodu
2 łyżeczki soku z cytryny
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
3/4 szklanki oleju
1 mała cebula
2-3 łyżki rodzynek sułtańskich
2-3 łyżki śliwek suszonych
2 łyżki płatków migdałowych
liść laurowy
2 gwiazdki anyżu
5 goździków
1 łyżeczka mielonego cynamonu
2 łyżeczki mielonej kolendry
1 łyżeczka mielonego imbiru w proszku
2 łyżeczki mielonego kardamonu

Przygotowanie
Śledzie odmocz, wypłucz i pokrój na kawałki. Wymieszaj musztardę z miodem, sokiem z cytryny i 1/4 szklanki oleju. Na suchą patelnię włóż przyprawy: liść laurowy, anyż, goździki i praż przez około minutę, aż uwolnią się aromaty. Dodaj zmielone przyprawy: cynamon, kolendrę, imbir, pieprz oraz kardamon. Mieszaj wszystko przez kilkanaście sekund, aż przyprawy uwolnią swoje aromaty, ale się nie przypalą. Przełóż wszystko do zalewy i wymieszaj.
Śledzie ułóż w słoiku przekładając je aromatyczną zalewą, cienko pokrojoną cebulką i rodzynkami, śliwkami i mgdałami. Wstaw do lodówki na ok. 1 - 2 dni.


Sos piernikowy

Składniki
1/8 litra wytrawnego czerwonego wina, piernik bez polewy 40 -50 gr, miód gryczany 2 łyżki, wywar warzywny, rybny mięsny lub bez, goździki, cynamon, imbir kardamon, 40 g masła, 30 g mąki, sól, 25 g rodzynek, 25 g migdałów, obranych, pokrojonych w słupki

Sposób przygotowania:
Do podgrzanego garnka wlewamy miód, gdy otrzymamy, dolewamy wino. Do wina i karmelu wkruszamy piernik, stopniowo zagęszczając sos, od czasu do czasu mieszamy dodać przyprawy korzenne.
Na patelnię dodajemy masło i czekamy, aż się rozpuści. Do rozpuszczonego masła dodajemy 30 g mąki i mieszamy do momentu, aż otrzymamy zasmażkę w złotym kolorze. Zestawiamy patelnię z ognia.
Gdy wino w garnku się wygotuje, dolewamy do sosu wywar (proporcja: 1 część sosu – 1 część wywaru). Do sosu dodajemy według uznania rodzynki, następnie partiami za pomocą łyżki dodajemy zasmażkę, cały czas mieszamy i próbujemy, szukając najbardziej idealnego dla nas smaku. Dodajemy miód (wg uznania).
Sos dość długo gotujemy i redukujemy (jeśli jest zbyt gęsty, podlewamy go jeszcze wywarem lub winem), następnie zestawiamy z ognia. Do całości możemy dodać pokrojone migdały.


BRUKOWIEC MAZURSKI (MAZURSKI PIERNIK ŚWIĄTECZNY)

Składniki:
120 g cukru
100 ml koncentratu z buraków
łyżka miodu
50 g masła
500 g mąki oraz garść do podsypywania
łyżeczka sody oczyszczonej
łyżka przyprawy do piernika
jajko
100 ml wody
Wierzch: powidła

Sposób przygotowania:
Na karmel wsypujemy do rondelka 20 g cukru, podgrzewamy. Gdy się roztopi i zacznie brązowieć, zalewamy go odrobiną gorącej wody i gotujemy na małym ogniu, aż zgęstnieje. Dodajemy koncentrat z buraków i miód, dokładnie mieszając. Jeśli utworzą się grudki, rozcieramy je, aż się rozpuszczą. Karmel mieszamy z masłem, mąką, resztą cukru, sodą, przyprawą do piernika, jajkiem i 100 ml wody. Dokładnie wyrabiamy ciasto na podsypanym mąką blacie. Przykrywamy, aby nie obeschło i odstawiamy na godzinę. Dzielimy na cztery części, z każdej formujemy wałek. Wałki kroimy na kawałeczki, a z nich toczymy kulki wielkości orzecha włoskiego. Na wyłożonej papierem do pieczenia blasze układamy jedną kulkę i dolepiamy wokół niej 6-7 kulek tak, by ciasto kształtem przypominało kwiatek. Rozcieramy łyżkę powideł z 4 łyżkami wody i tą mieszaniną smarujemy wierzch ciasta. Po pół łyżeczki powideł możemy też włożyć do każdej kulki. Pieczemy 20-25 minut w 180 C. Można polać ciasto rozpuszczoną gorzką czekoladą z pomarańczą co dopełni świątecznego smaku ciasta.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5