80. rocznica zbrodni na rodzinie Czajkowskich w Bełku

2024-11-10 11:59:14(ost. akt: 2024-11-10 12:08:20)

Autor zdjęcia: Dorota Wacławska

9 listopada, o godzinie 13:30, mieszkańcy Bełku oraz przedstawiciele lokalnej społeczności zebrali się, aby uczcić 80. rocznicę tragicznej śmierci rodziny Czajkowskich – ofiar niemieckiej zbrodni z okresu II wojny światowej. Organizatorami tego wzruszającego wydarzenia byli Dorota Wacławska, Marcin Szramka i Marta Wiadrowska, którzy wraz z licznie przybyłymi gośćmi przywrócili pamięć o tych, którzy zginęli w mrocznych czasach okupacji.
Uroczystość rozpoczęła się pod rodzinnym domem Państwa Czajkowskich, gdzie odbyła się prezentacja ich historii. To szczególne wprowadzenie pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć losy rodziny, która stała się ofiarą brutalnych działań niemieckich okupantów. Wzruszające opowieści przypomniały o kruchości ludzkiego życia w obliczu wojny i niesprawiedliwości.

Następnie zebrani przeszli na miejsce pamięci, gdzie miało miejsce rozstrzelanie rodziny. W tym symbolicznym miejscu, w ciszy i zadumie, delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze. Wśród obecnych znaleźli się najbliżsi krewni pomordowanych, a także przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych instytucji, w tym Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Kalisz, Radni Agnieszka Graszek, Karol Weręgowski i Michał Dzimira, oraz Radna Powiatu Działdowskiego Elżbieta Węglewska. Swoją obecnością zaszczycili także reprezentanci Lasów Państwowych, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Strzeleckiego "Pogranicze w Ogniu" oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lidzbarka.

Obrazek w tresci

Wydarzenie było świadectwem głębokiego szacunku dla przeszłości, co podkreśliła także oprawa muzyczna w wykonaniu Natalii i Martyny Pawelskich ze Szkoły Muzyki Do Re Mi Fa. Ich występy wprowadziły atmosferę refleksji, dodając ceremonii szczególnej doniosłości.

Obecność licznych gości, w tym przedstawicieli lokalnych osiedli, członków rady sołeckiej z sołtys Magdą Rogożeńską na czele, a także opiekunów i wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej pod kierownictwem Mariusza Dombrowskiego, była wyrazem wspólnotowego charakteru tego dnia. Pokazała, jak ważne jest przekazywanie wiedzy o historii młodym pokoleniom, aby pamięć o przeszłości trwała.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy było symbolem odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Uroczystość przypomniała o wartości solidarności i potrzebie dbania o pokój i zrozumienie, które powinny łączyć nas wszystkich.

Obrazek w tresci

Marcin Szramka i Marta Wiadrowska podkreślili, że obecność uczestników to świadectwo wspólnej troski o pamięć historyczną. „Dziękujemy każdemu, kto dzisiaj był z nami. Wasza obecność jest dowodem na to, że przeszłość nie jest zapomniana, a pielęgnowanie pamięci o ofiarach to nasz wspólny obowiązek” – powiedzieli organizatorzy.

Wyrazy wdzięczności skierowano także do muzyków i wszystkich zaangażowanych w organizację. Dzięki ich wrażliwości i zaangażowaniu uroczystość stała się wyjątkowym hołdem dla tych, którzy odeszli, ale pozostaną w sercach jako symbol niewinnej ofiary w walce o wolność i tożsamość.

Opr. SK




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5