Głosowanie na Sportowca Roku 2024. Wśród nominowanych Natalia Partyka czy Patryk Chojnowski
2024-11-05 08:16:00(ost. akt: 2024-11-05 08:22:20)
Ruszył 6. plebiscyt organizowany przez Polski Komitet Paralimpijski. Internauci mogą wybrać Sportowca Roku, który otrzyma statuetkę imienia sir Ludwiga Guttmanna. Wśród laureatów są zawodnicy, którzy zdobywali medale podczas letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu – Natalia Partyka, Patryk Chojnowski, Karolina Pęk, Rafał Czuper czy Piotr Grudzień.
Przyznawane w pięciu kategoriach nagrody mają na celu popularyzację sportu osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie społecznej świadomości o idei paralimpizmu. To już 6. edycja plebiscytu. Głosowanie odbywa się na stronie: https://paralympic.org.pl/guttmanny/guttmanny-2024/
Za nami już pierwszy etap zgłaszania kandydatów poprzez stronę PKPar (Polskiego Komitetu Paralimpijskiego). 30 października ruszył kolejny etap, czyli głosowanie na wybranych przez kapitułę 22 kandydatów w kategorii Sportowiec Roku 2024. Plebiscyt trwa do 27 listopada.
- Jako prezesowi Polskiego Komitetu Paralimpijskiego bardzo zależy mi na idei promocji sportu osób z niepełnosprawnościami. Guttmanny wyróżniają zarówno sportowców roku, jak i wydarzenie czy drużynę, które w bieżącym roku mogły pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami. Spośród nadesłanych zgłoszeń, Kapituła wybrała 22 kandydatów, wśród których internauci będą mogli zdecydować, kto otrzyma tytuł Sportowca Roku 2024 – mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2024 ma na celu wyłonienie najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku. Zwycięzca Plebiscytu otrzyma statuetkę imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paralimpijskich – wykonaną z brązu i zaprojektowaną przez Andrzeja Renesa. Statuetki, które potocznie nazwano już „Guttmannami” przyznawane będą także w czterech innych kategoriach: trener/trenerka, wydarzenie, organizacja i drużyna roku.
Gala, podczas której wręczane będą statuetki we wszystkich kategoriach: Sportowiec Roku 2024, Trener/Trenerka Roku 2024, Organizacja Sportowa Roku 2024, Wydarzenie Sportowe Roku 2024 oraz Drużyna Roku 2024 odbędzie się w sobotę, 7 grudnia, o godzinie 20:00 w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre.
Organizacja plebiscytu ma na celu popularyzację sportu osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie społecznej świadomości przez ukazywanie sportowców, których postawa jest godna naśladowania.
Nazwa plebiscytu #Guttmanny pochodzi od nazwiska sir Ludwiga Guttmanna, niemieckiego lekarza neurologa, uważanego za ojca igrzysk paralimpijskich. Doktor Guttmann urodził się na Śląsku, musiał jednak uciekać z nazistowskich Niemiec i trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze w czasie II wojny światowej zaczął rehabilitować osoby z urazami rdzenia kręgowego. Sport traktował jako nieodzowny element procesu rehabilitacji, przywracania lepszej jakości życia, a organizowane przez niego zawody stały się zalążkiem dzisiejszych igrzysk paralimpijskich.
- W promowaniu sportu powinniśmy skupić się na wszystkich jego dziedzinach, a to obejmuje również dziedziny paralimpijskie. Nagrody Guttmanny kontynuują ideę promowaną przez ich imiennika i to są korzystne działania dla całej branży sportowej. Osobiście bardzo cieszy mnie fakt, że w zeszłorocznej edycji tytuł Sportowca Roku otrzymał bliski mojemu sercu lekkoatleta, Maciej Lepiato – podkreśla Robert Korzeniowski.
Wykonaną z brązu statuetkę zaprojektował Andrzej Renes. Rzeźbiarz jest zaangażowany w działanie Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Mielnicy oraz jako pisarz – opublikował książki z myślą o edukacji niewidomych dzieci.
- Każdemu z nas zależy na dobru dyscyplin paralimpijskich – niezależnie od tego, czy wciąż jesteśmy aktywni zawodowo, czy przebywamy na sportowej emeryturze. Najważniejsze, by wspierać edukację i promocję sportu osób z niepełnosprawnościami. Nagrody im. Sir Ludwiga Guttmanna to szlachetna inicjatywa, która wspiera takie działania – podsumowuje Katarzyna Rogowiec, dwukrotna mistrzyni paralimpijska.
- Każdemu z nas zależy na dobru dyscyplin paralimpijskich – niezależnie od tego, czy wciąż jesteśmy aktywni zawodowo, czy przebywamy na sportowej emeryturze. Najważniejsze, by wspierać edukację i promocję sportu osób z niepełnosprawnościami. Nagrody im. Sir Ludwiga Guttmanna to szlachetna inicjatywa, która wspiera takie działania – podsumowuje Katarzyna Rogowiec, dwukrotna mistrzyni paralimpijska.
W roku 2023 wśród laureatów znaleźli się: paralekkoatleta Maciej Lepiato („Sportowiec Roku”), trener paratenisa stołowego Andrzej Ochal („Trener Roku”), kadra narodowa U-19 w goalballu (kategoria „Drużyna Roku”), Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START" („Organizacja Roku”), Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach („Wydarzenie Roku”), reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn („Guttmann dla Sportu Olimpijskiego”), Corrine Klajda („Nagroda Specjalna – Przyjaciel Sportu Paralimpijskiego”), Jerzy Mysłakowski („Nagroda Specjalna – Guttmann Honorowy”) oraz spółka LUX MED („Nagroda Specjalna – Mecenas Sportu Paralimpijskiego”).
Źródło: Polski Komitet Paralimpijski
Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska
Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez