Czy znasz zasady użytkowania hulajnogi elektrycznej?
2024-08-19 07:00:00(ost. akt: 2024-08-16 10:49:29)
W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna to pojazd, a jej użytkownik to kierujący. Warto zatem mieć świadomość tego, że korzystanie z niej wiąże się z przywilejami jak i obowiązkami.
Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Dużo osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim sprzęcie, są także obowiązki.
Warto wiedzieć:
- Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna PRĘDKOŚĆ nie oznacza, że ma to być nasza stała prędkość. Zawsze należy dostosować JĄ do warunków panujących na drodze.
- Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia, muszą posiadać UPRAWNIENIA do kierowania hulajnogą elektryczną. – jest to karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.
- ZAKAZ korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia.
- WYJĄTEK występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.
- Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi rowerowej i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ICH prędkości.
Zabrania się:
kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.
Parkowanie hulajnogi elektrycznej:
Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym , a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.
Apelujemy o zachowanie rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez