EKUZ — to działa!

2024-07-30 16:27:00(ost. akt: 2024-07-30 14:07:04)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: KE

Kto doznał kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebował szwów? Kto skręcił kostkę podczas wędrówki po Alpach? A kto podczas wakacji w Grecji musiał udać się do lekarza ze względu na problemy z cukrzycą, na którą cierpi już od jakiegoś czasu? W każdej z tych sytuacji pomocna okaże się EKUZ — czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Karta EKUZ umożliwia uzyskanie niezbędnej i pilnej opieki medycznej za granicą, w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych, m.in. w przypadku chorób przewlekłych lub już istniejących, a także ciąży i porodu. Nie stanowi alternatywy dla ubezpieczenia podróżnego i nie pokrywa kosztów prywatnej opieki zdrowotnej ani planowanych zabiegów medycznych. Karta EKUZ jest ważna w każdym kraju UE, a ponadto także w Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie i Wielkiej Brytanii. Karta jest też ważna w terytoriach zamorskich — francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska; portugalskich: Azory i Madera; hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie. Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.
Po okazaniu karty możemy skorzystać z usług opieki zdrowotnej bezpośrednio u świadczeniodawcy publicznego lub kontraktowego na takich samych warunkach i po tych samych kosztach, co osoby ubezpieczone w odwiedzanym kraju. System opieki zdrowotnej w każdym kraju jest inny, a usługi, które w jednym kraju nic nie kosztują, mogą być płatne w innym. O zwrot kosztów poniesionych przez instytucję krajową możemy ubiegać się jeszcze podczas pobytu w kraju i uzyskać go bezpośrednio tam lub poprosić o zwrot od swojego ubezpieczyciela zdrowotnego po powrocie do domu. Wniosek o refundację znajdziemy na stronie NFZ.
Kiedy EKUZ nie zadziała?
Z kartą EKUZ nie możemy liczyć na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy. Jeśli nagle rozboli nas ząb, dentysta pomoże, ale wyłącznie w zakresie, który obowiązuje w danym kraju — np. dostaniemy tańsze wypełnienie. Ale kto złamie nogę, dostanie udaru, silnie się zatruje lub dostanie zawału — EKUZ obejmie koszty leczenia.
EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Czasami jednak leczenie w ramach EKUZ będzie musiało być długie i kosztowne. Jeśli w tym przypadku okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, możemy złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.
W wielu krajach EKUZ, np. w Austrii, EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich — takie świadczenie jest uznawane za prywatne. Trzeba wtedy zapłacić za to, że ratownicy zwiozą nas ze stoku i opatrzą.
Pamiętajmy też, że EKUZ dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego na wypadek śmierci albo utraty bagażu warto ubezpieczyć się komercyjnie. EKUZ nie obejmuje takich okoliczności, nawet jeśli zaginie bagaż z jakimś niezbędnym nam wyposażeniem medycznym.
Zasady wydawania w Polsce
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Jest ważna z dowodem tożsamości. Za EKUZ nic nie płacimy — otrzymujemy ją, jeśli obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.
EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.
EKUZ dla dziecka
EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.
Jak długo ważna jest EKUZ?
20 lat — dla osób, które pobierają świadczenie emerytalne i osiągnęły wiek emerytalny: 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni.
Do 18. roku życia dla osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, mają własny tytuł do ubezpieczenia lub pobierają rentę.
5 lat dla osób, które pobierają świadczenia emerytalne i nie osiągnęły wieku emerytalnego, nie mają skończonych 18 lat i ubezpieczenia, ale mają obywatelstwo polskie.
3 lata dla osób ubezpieczonych, które są zatrudnione, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierają zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.
18 miesięcy dla osób ubezpieczonych, które pobierają rentę i mają więcej niż 18 lat, są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 lat, są studentami, uczniami, doktorantami, są uczniami, mają więcej niż 18 lat i własny tytuł do ubezpieczenia.
6 miesięcy dla nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terytorium RP, nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży i porodu, które mają status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy oraz mieszkają na terytorium RP, dla dzieci, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy i mieszkają na terytorium RP, osób zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, osób wykonujących pracę nakładczą.
2 miesiące dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy, niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych.
Na 90 dni dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i są uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
42 dni dla kobiet w okresie połogu, które mają obywatelstwo polskie i mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy nasza karta jest nadal ważna!
Jak uzyskać EKUZ?
Wniosek o EKUZ złożymy on-line tylko przez IKP, mojeIKP lub ePUAP. Nie ma możliwości wysłania go e-mailem. Ale wniosek o EKUZ można złożyć także osobiście, wysłać go e-mailem lub pocztą tradycyjną do naszego oddziału NFZ. Jeśli wyjeżdżamy w związku z pracą, zeskanowany wniosek o EKUZ trzeba wysłać e-mailem na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl. Uczniowie, studenci i doktoranci, którzy ukończyli 18 lat do wniosku o EKUZ muszą dołączyć kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
Rozpatrywanie wniosków
Wnioski o wydanie EKUZ rozpatrywane są przez oddziały wojewódzkie oraz przez wybrane delegatury NFZ. W przypadku składania wniosku osobiście EKUZ dostajemy od ręki. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni. Jeśli składamy wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta lub mojeIKP, otrzymamy informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji. Status wniosku składanego za pośrednictwem IKP lub ePUAP można sprawdzić online — wystarczy wejść na stronę i wprowadzić identyfikator sprawy, który przyjdzie na nasz adres e-mail.
Jak odebrać EKUZ?
W oddziale lub delegaturze NFZ — osobiście lub przez pełnomocnika. Jeśli natomiast we wniosku o kartę zaznaczamy opcję „poczta” lub gdy składamy go za pomocą ePUAP — EKUZ przyjdzie do naszej skrzynki na listy.
Oprac. mmb na podstawie pacjent.gov.pl, nfz.gov.pl oraz commission.europa.eu.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5