Szykuje się poetyckie lato!

2024-06-28 15:47:00(ost. akt: 2024-06-25 15:28:04)
Poetka Zofia Hoffer

Poetka Zofia Hoffer

Autor zdjęcia: SDKS

Tegoroczna, XII edycja Powiatowych Wieczorów w Poezją zapowiada się interesująco. Impreza finansowana przez powiat działdowski obejmuje już swoją historią 50 spotkań z żywym słowem. Głównym organizatorem od wielu lat jest Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa skupiająca lokalnych literatów. O XII edycji rozmawiamy z prezes literackiej Kuźni, Renatą Buczyńską.
— Formuła spotkań opiera się na występie scenicznym znanej postaci ze świata filmu oraz lokalnego twórcy słowa. Kogo zaprosiliście do współpracy w tym roku? Proszę też powiedzieć, czy będą wystawy towarzyszące i występy muzyczno-wokalne, do których przyzwyczaiła się już publiczność.
— Zaczynamy 30 czerwca o godz. 17.00. Wówczas na scenie plenerowej w działdowskim Parku Honorowych Dawców Krwi przy ul. Wolności pojawi się znany z wielu ciekawych ról, chociażby naczelnika więzienia z serialu „Skazana” czy specyficznego pracownika biura „Kropliczanki” w „The Office – Biuro” aktor Adam Woronowicz, a u jego boku wystąpi lokalna poetka Zofia Hoffer, autorka tomiku wierszy „Wiosną zakwitnę”. Stowarzyszenie zawsze stara się obok tego nośnego wydarzenia literackiego promować artystów innych dziedzin z naszego powiatu. Zaproszenia do współpracy chętnie przyjmują wokaliści, malarze i fotograficy, a dzięki nim spotkanie jest urozmaicone, a miejsce wokół sceny tętni życiem i przyciąga spojrzenia. 30 czerwca zaśpiewa laureatka nagrody „Talent Roku” przyznawanej przez kapitułę olsztyńskiego Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka - Kornelia Falk i soliści z Art Music, i zupełnie nieprzypadkowo towarzyszyć nam będzie wystawa obrazów Anity Zawadzkiej. Przypomnę bowiem, że Kornelia Falk jest autorką muzyki do tekstów poetów z DKS na płycie „Gra w miłość”, a Anita Zawadzka te piosenki swoją artystyczną wyobraźnią zamknęła w formę obrazów. Wszystko to współgra i współpulsuje. Zofia Hoffer też na niej śpiewa - wraz z chórem „The Power of Sound”. Tak właśnie ma być. Współistnienie i przenikanie w kulturze sprawdza się pięknie.
— Zabrzmiało spójnie i intrygująco. Co zatem czeka nas podczas kolejnych spotkań?
— 7 lipca zapraszamy do Lidzbarka, a konkretnie nad Małe Jeziorko do pięknego lidzbarskiego amfiteatru, idealnego do letnich prezentacji. Tam podczas spotkania z Włodzimierzem Matuszakiem, znanym między innymi z roli Księdza Proboszcza z serialu Plebania, ale też w wielu innych ról. Wystąpi Barbara Zbierajska, która zaprezentuje z aktorem projekt swojego debiutanckiego tomiku wierszy zatytułowanego „Barka marzeń”. Będziemy przecież nad jeziorem, sam tytuł tomiku pięknie do tej scenerii pasuje. Występowi zapewne towarzyszyć będzie wystawa prac fotograficznych członków grupy ISSO, a oprawę muzyczną zapewnią wokaliści z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku i ich przyjaciele.
— Potem powrót do Działdowa?
— 21 lipca ponownie zapraszamy miłośników żywego słowa do Działdowa. To spotkanie będzie wyróżniające się, bo będzie należało do aktora teatralnego i telewizyjnego, działdowianina z pochodzenia, Dariusza Picka. Grał m.in. w serialach „Czas honoru”, „Ojciec Mateusz” czy „Prawo miasta”. A u jego boku wystąpi gość poetycki, uznany poeta nominowany do literackiej nagrody Wawrzyn w Olsztynie, Piotr Burczyk. Oczywiście nie zabraknie też artystów eksponujących sztuki wizualne, tym razem przedstawimy prace fotograficzne Ryszarda Makszyńskiego. Jego zdjęcia przyrody są niesamowite, ale jego oko przyciągają też inne tematy. Połowa wystawy pokaże obiekty - budynki emblematyczne dla naszego miasta, a połowa pokaże uchwycone w wyjątkowych momentach ptaki. Będzie co oglądać. A jeśli chodzi o warstwę muzyczną, ten występ oplecie dźwiękami mistrz gitary, Patryk Szymański.
Tegoroczne Powiatowe Wieczory z Poezją zakończymy 28 lipca w Działdowie w Parku HDK spotkaniem z kolejnym, znanym publiczności aktorem, chociażby z charakterystycznej roli Pana Myćko w serialu „Ranczo”, czy gorliwym twórcą hasła na otwarcie zakładu wytwórni win w filmie „Pieniądze to nie wszystko”. Mowa o Tomaszu Sapryku. Ze sceny popłynie twórczość Elżbiety Szczepkowskiej, autorki kilkunastu zbiorów wierszy, w tym „Zawiłości życia”, Refleksje nad życiem” i „Moje fascynacje” opracowanych do druku w ramach Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. To z tych zbiorów wiersze wybierze i zaprezentuje aktor. Kto zaśpiewa podczas tego wieczoru? Urzekająca barwą i siłą głosu Marta Wiadrowska, prowadząca w Lidzbarku szkołę śpiewu DoReMiFa. Spotkanie ubarwią prace cenionej lidzbarskiej artystki malarki Magdaleny Rochoń.
— Tak nośna, znana już i popularna impreza zapewne wymaga wsparcia w organizacji?
— Tak, na szczęście od początku możemy liczyć na niezawodną pomoc ośrodków kultury w miejscach, w których organizujemy spotkania. Załoga Miejskiego Domu Kultury z dyrektorem Sławomirem Rutkowskim w Działdowie co roku jest dla nas niezawodnym partnerem, tak jak Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie zarządzana do niedawna przez dyrektor Justynę Lytvyn, a aktualnie przez Aleksandrę Cybulską. W tym roku jedno ze spotkań odbędzie się w Lidzbarku, zatem tam wsparcie oferuje nam zawsze Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, ale pomagają też przyjaciele z grupy fotograficznej ISSO.
— Pozostaje zaprosić publiczność na tegoroczne Powiatowe Wieczory z Poezją i Prozą. Czego Państwu życzyć?
— Przede wszystkim pogody, aby spotkania mogły się odbyć w plenerze. W razie deszczu w Działdowie gościny użyczy pobliska biblioteka, a w Lidzbarku M-GOK. Uśmiechów na twarzach gości i publiczności, która chętnie na te spotkania przychodzi i dalszego zaufania władz powiatu dla nas, abyśmy mogli to święto poezji kontynuować również w kolejnych latach. Zapraszamy z całego serca. Niedzielne wieczory zarezerwujcie sobie na poezję i spotkania z gwiazdami.
Pozostaje nam tylko osobiście sprawdzić jak będzie.
Gosia Grabowska2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5