Laur Posła Prawdy trafił do Działdowa

2024-06-23 12:20:00(ost. akt: 2024-06-22 12:00:14)

Autor zdjęcia: Gosia Grabowska

12 czerwca w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie – oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbyło się podsumowanie X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "O Laur Posła Prawdy".
III miejsce w konkursie zajęła Elżbieta Zakrzewska z Działdowskiej Kuźni Słowa, której praca konkursowa nosi tytuł „Dobra Pani z Dłutowa”.

Głównym celem konkursu było przypomnienie i promocja twórczości Aleksandra Świętochowskiego – wybitnego pozytywisty polskiego, który żył i tworzył w Gołotczyźnie koło Ciechanowa. Organizatorami konkursu byli: Związek Literatów na Mazowszu i Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie – oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
– I (dla młodzieży w wiek u 16 -21 lat)
– II (dla autorów powyżej 21 lat).
Zadaniem uczestników konkursu było napisanie jednego utworu (opowiadanie, nowela, esej) o objętości do 5 stron standardowego maszynopisu, inspirowanego twórczością Aleksandra Świętochowskiego, nigdzie wcześniej nie publikowanego i nie nagradzanego.
Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: Teresa Kaczorowska – poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu, Wacław Holewiński - pisarz i Jarosław Wałaszyk – kierownik Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.

Laureaci poszczególnych kategorii:
I miejsce w kategorii I (młodzież) zajął Marek Dziadkowiec.
II miejsce w kategorii I (młodzież) zajął Olgierd Adamczak.

I miejsce w kategorii II (dorośli) zajęła Ewa Wierzbicka.
II miejsce w kategorii II (dorośli) zajęła Lidia Izabela Lachowska.
III miejsce w kategorii II (dorośli) zajęła Elżbieta Zakrzewska.
III miejsce w kategorii II (dorośli) zajął Andrzej Zawadzki.

Po uroczystym rozdaniu nagród Elżbieta Zakrzewska powiedziała: – Bardzo ucieszył mnie werdykt jury i z przyjemnością wzięłam udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się w klimatycznym Dworku Aleksandry Bąkowskiej. Z satysfakcją zauważyłam, że wśród laureatów konkursu były osoby z różnych miejsc Polski, m.in: Biały Dunajec czy Stalowa Wola. Po gratulacjach i wręczeniu nagród organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczennic szkoły muzycznej, a później na poczęstunek, który sprzyjał integracji środowiska literackiego.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w ramach XXXV Wiosny Literatury – nie kryła radości. Autorce towarzyszyły koleżanki z Działdowskiej Kuźni Słowa: Zofia Hoffer, Sylwia Kaczmarczyk i Gosia Grabowska.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję.
Gosia Grabowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5