Polacy wybrali przedstawicieli do PE. Jak zagłosowali mieszkańcy powiatu działdowskiego?

2024-06-10 11:58:31(ost. akt: 2024-06-10 12:09:16)

Autor zdjęcia: PAP

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Okręgu nr 3 (województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie) Koalicja Obywatelska zdobyła 37,36% głosów, minimalnie wyprzedzając PiS z 36,75%. Konfederacja uzyskała 12,71%, Trzecia Droga 7,87%, Lewica 3,6%, Bezpartyjni Samorządowcy 1,01%, KW Normalny Kraj 0,44%, a KW Polexit 0,25%. W regionie głosowało 687 526 wyborców.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów.

Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów. Europosłami zostaną Adamowicz Magdalena, Arłukowicz Bartosz Adam, Brejza Krzysztof, Budka Borys Piotr, Buła Andrzej, Gasiuk-Pihowicz Kamila, Halicki Andrzej Witold, Joński Dariusz, Kierwiński Marcin Piotr, Kohut Łukasz Marcin, Kopacz Ewa Bożena, Lewandowski Janusz Antoni, Łukacijewska Elżbieta Katarzyna, Marczułajtis-Walczak Jagna Kinga, Nykiel Mirosława, Protas Jacek, Sienkiewicz Bartłomiej Henryk, Szczerba Michał Roch, Wawrykiewicz Michał, Wcisło Marta Anna, Zdrojewski Bogdan Andrzej.

PiS uzyskało 19 mandatów. Z list tej partii dostali się: Bielan Adam Jerzy, Bocheński Tobiasz Adam, Brudziński Joachim Stanisław, Buda Waldemar Grzegorz, Dworczyk Michał Paweł, Gosiewska Małgorzata Maria, Jaki Patryk Tomasz, Kamiński Mariusz, Maląg Marlena Magdalena, Mularczyk Arkadiusz, Müller Piotr Józef, Obajtek Daniel, Ozdoba Jacek Dawid, Rzońca Bogdan Józef, Szydło Beata Maria, Tarczyński Dominik, Wąsik Maciej Roman, Wiśniewska Jadwiga Maria, Zalewska Anna Elżbieta, Złotowski Kosma Tadeusz.

Europosłami Konfederacji zostali: Braun Grzegorz Michał, Bryłka Anna Mirosława, Buczek Tomasz Wojciech, Sypniewski Marcin, Tyszka Stanisław, Zajączkowska-Hernik Ewa.

Trzecia Droga do PE wprowadziła Krzysztofa Hetmana, Adama Jarubasa i Michała Koboski.

Z Lewicy mandaty w PE zdobyli: Robert Biedroń, Krzysztof Śmiszek i Joanna Scheuring-Wielgus.


W powiecie działdowskim zagłosowało 14 781 osób.

Wyniki głosowania na komitety

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 6 533 głosy (44,20%)
Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska - 5 061 głosów (34,24%)
Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość - 1 452 głosy (9,82%)
Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - 1 013 głosów (6,85%)
Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica - 451 głosów (3,05%)
Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie - 153 głosy (1,04%)
Komitet Wyborczy Normalny Kraj - 68 głosów (0,46%)
Komitet Wyborczy Polexit - 50 głosów (0,34%)

W powiecie działdowskim najwięcej głosów z poszczególnych ugrupowań zdobyli: Robert Gontarz (PiS) - 3 478 głosów, Jacek Protas (PO) - 2 836 głosów, Piotr Lisiecki (Konfederacja) - 800 głosów, Bożena Przyłuska (Lewica) - 275 głosów, Urszula Brzozowska (Bezpartyjni Samorządowcy) - 50 głosów, Dorota Radziszewska (Normalny Kraj) - 11 głosów, Miłosz Kuziemka (Polexit) - 12 głosów.


red.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5