Kortosfera jednym z turystycznych odkryć

2024-06-11 14:30:00(ost. akt: 2024-06-11 13:07:55)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Kortosfera, czyli uniwersyteckie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji, zdobyła drugie miejsce w plebiscycie organizowanym przez portal „Dzieckowpodrozy.pl”.
Ranking najlepszych atrakcji dla dzieci służy przede wszystkim tym, którzy planują zwiedzanie Polski i zastanawiają się, jakie ciekawe i wartościowe miejsca zaprezentować najmłodszym. Trzy najlepsze nowości wybrano spośród 28 zgłoszonych do plebiscytu.
— To kolejne miejsce, które udowadnia, że nauka nie musi być nudna. W Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji – Kortosfera na dzieci czekają interaktywne wystawy tematyczne, pracownie mikroskopowe i laboratoria – a to wszystko w tematach wpływu człowieka na środowiska, rolnictwa, diety i żywności, zdrowia oraz przyrody — czytamy na stronie plebiscytu.
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mieści się tuż obok Centrum Konferencyjnego UWM i siedziby Wydziału Humanistycznego. Na każdej z pięciu kondygnacji budynku znajduje się tematyczna wystawa. Na parterze jest to „Podziemne królestwo”, na pierwszym piętrze – „Sieję, więc jestem”, na drugim – „Człowiek – istota jedząca” oraz Laboratorium Wysokich Energii. Trzeci poziom to wystawa „Jak wyżywić przyszłość”, a na czwartym czekają „Młodzi odkrywcy kosmosu”. Ponadto działają tam specjalistyczne laboratoria, pracownia mikroskopowa i sale do pokazów naukowych. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 2,6 tys. metrów kwadratowych, z czego przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 1,7 tys.
Część wystawiennicza jest czynna przez siedem dni w tygodniu w godz. od 9:00 do 19:00, a w sobotę i w niedzielę od 10:00 do 18:00. W poniedziałki w laboratorium Kortosfery odbywają się zajęcia przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dzięki ograniczonej liczbie uczestników (maksymalnie 15 osób), wydłużonemu czasowi zajęć (nawet do 90 min) i odpowiednio dostosowanemu programowi prowadzonemu przez wykwalifikowanych laborantów każdy odwiedzający może swobodnie eksplorować tajemnice nauki i uczestniczyć w spektakularnych pokazach chemicznych.
ih

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5