Miasto ubrane w fotografie

2024-06-09 14:00:00(ost. akt: 2024-06-07 19:01:46)
Fotografowie na 1 Dniach Fotografii w Działdowie

Fotografowie na 1 Dniach Fotografii w Działdowie

Autor zdjęcia: Gosia Grabowska

W dniach 24-26 maja Działdowo przeobraziło się w miasto fotografii. W naszym mieście odbyły się 1 Dni Fotografii. Część wystaw mogliśmy już oglądać podczas Nocy w Muzeów (18 maja). Były to wystawy na dziedzińcu zamkowym — Jacek Boczar "Dzień z życia mima", a wewnątrz w galerii "Akwarium" - Andrzej Protasiuk "Fotoobrazy" i Piotr Tomczyk "Ograniczoność i Geometria".
Uroczyste rozpoczęcie 1 Dni Fotografii nastąpiło na dziedzińcu działdowskiego zamku w piątkowe popołudnie. Wszyscy fotografowie zaproszeni na wydarzeni i zebrani goście spędzili czas na rozmowach o przyjemności płynącej z robienia zdjęć. Członkowie niedawno powstałego Stowarzyszenia FOKUS czynnie uczestniczyli w wydarzeniu.
Plan imprezy był bardzo precyzyjny i bogato wypełniony. Niemalże wszystkie witryny na rynku miasta wypełnione były zdjęciami. Również w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w oknach mogliśmy oglądać zdjęcia kapliczek błędowskich.
W sobotnie przedpołudnie w miejskiej bibliotece było spotkanie autorskie z Leszkiem Fidusiewiczem, który jest fotoreporterem sportowym. Mogliśmy posłuchać o tajnikach jego pracy, pomysłach na ciekawe ujęcia i obejrzeć przygotowaną przez niego prezentację multimedialną. Dopowiedzeniem wszystkiego była wystawa "Ten moment".
Popołudniu w Muzeum pogranicza odbył się panel prezentacyjny, a w nim m.in. "Akt" Andrzeja Protasiuka, "Olgierd Rutkowski - artysta, rzeźbiarz" Niny Wolf, "Świdnica dni minione" Sławomira Fiebig.
Niedziela zakończyła 1 Dni Fotografii w kościele po mszy zagrała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Błędowa. W ten sposób otwarto wystawę "Kapliczki Błędowskie" Bogdana Sarwińskiego. Orkiestra dała również koncert w parku im. Jana Pawła II.
Przez czas trwania wydarzenia mogliśmy oglądać fotografie, które ozdobiły nasze miasto. Wśród autorów fotografii byli: Andrzej Andrychowski, Jacek Boczar, Jarosław Denysenko, Roman Fangor, Sławomir Fiebig, Marek Gołowacz, Emilia Krajewska, Kacper M. Krajewski, Jacek Kucharczyk, Andrzej Maciejewski, Grzegorz Mehring, Maria Lauks, Mariusz Lauks, Zbigniew Markiewicz, Maria Leżańska, Jacek Marczewski, Marek Pieczonka, Gregor Podgorski, Aga Podgorski, Andrzej Protasiuk, Krzysztof Sabak, Kamila Sammler, Bogdan Sarwiński, Rajmund Szczepański, Szymon Szostek, Piotr Tomczyk, Mieczysław Wieliczko, Maria Wilkowska, Anna Witkowska, Nina Wolf, Grażyna Żarczyńska i inni.
Zapytałam pomysłodawcę i twórcę Bogdana Sarwińskiego skąd taki pomysł — Fotografia to moja pasja, miłość i zawód. Fotografia to moje wszystko… Od pewnego czasu ciągnie mnie coraz bardziej do mojego rodzinnego Działdowa, z którego wyjechałem zaraz po maturze - w 1976 roku, by więcej już tu nie wrócić. Zawsze wiedziałem, że muszę stąd wyjechać – dusiłem się tu… Minęło prawie 50 lat i teraz zaczął się proces odwrotny – coraz bardziej ciągnie mnie do rodzinnego Działdowa. Myśląc o swoim powrocie do Działdowa zastawiałem się też nad tym, co miałbym tam robić?
W 2022 roku Andrzej Witkowski (syn Anny Witkowskiej - mojej instruktorki fotografii z MDK) zachęcił mnie do zorganizowania mojej retrospektywnej wystawy „Wizja Lokalna” w Galerii „Akwarium”, w Muzeum Pogranicza. Udostępnił mi też archiwum swojej Mamy i przygotowałem wystawę, będącą hołdem dla Anny Witkowskiej – „Czas zatrzymany”. Już wtedy myślałem o konsolidacji pasjonatów fotografii z Działdowa i okolic. Postanowiłem sprawdzić i przekonać się, czy pisane jest mi wrócić nad Wkrę, czy nie? Podkładem było wydanie (wraz z Elżbietą Szczepkowską) albumu poetycko-fotograficznego „Zdarzyło się nad Wkrą…” Następnie zacząłem poszukiwać kontaktów - nie tylko do fotografów, ale też do pasjonatów malarstwa, rzeźby, ceramiki, grafików i innych twórców wizualnych. I tak 14 entuzjastów spotkało się 16 września 2023 r. na zamku działdowskim i założyło Stowarzyszenie Twórców i Miłośników Obrazu „Fokus”. Zostaliśmy zarejestrowani 19.10.2023. Moim największym marzeniem było zorganizowanie w Działdowie „Dni Fotografii”. Oceniam te pierwsze, historyczne Dni Fotografii w Działdowie jako bardzo udane. Kilku wybitnych i znanych fotografików przyjęło moje zaproszenie. Mieszkańcy mogli spotkać się z nimi oraz podziewać ich zdjęcia w lokalnych galeriach. Dla mnie największą radością było to, że ponad 90% sklepów w rynku oraz banków wyraziło zgodę na weekendową prezentację zdjęć w swoich witrynach. Stało się tak, jak sobie wymarzyłem – rynek działdowski stał się jedną wielką galerią fotograficzną. I znów nie sprawdziły się wizje pesymistów, że to mało realne, a banki to już na pewno się nie zgodzą. Sama akcja wieszania zdjęć w witrynach przez młodzież z Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej, budziła ogromne zainteresowanie mieszkańców i była jedną wielką promocją sztuki fotograficznej. W wystawach witrynowych wzięło udział kilkudziesięciu twórców ogólnopolskich i lokalnych m.in.: Maria Wilkowska, Szymon Szostek, Krzysztof Chyliński, Aga Dąbrowska, Emilia Krajewska. Tegoroczne Dni Fotografii uznaję za bardzo udane. Z jednej strony to wielka promocja sztuki fotograficznej w Działdowie, a z drugiej wielka promocja naszego miasta w całym kraju. Te Pierwsze Dni Fotografii w Działdowie to był ogromny wysiłek (realizowałem je praktycznie jednoosobowo), ale też ogromna satysfakcja. Jestem szczęśliwy, że wszystko się udało. To są też fundamenty na przyszłość. — powiedział.
Zapytałam też jedną z założycielek Stowarzyszenia Fokus działdowiankę Marię Wilkowską o to jak "znalazła się" w Fokusie i jej spojrzenie na 1 Dni Fotografii — Bogdan szukał kontaktów do osób fotografujących w Działdowie i oczywiście trafił też na mnie i moje ptaki. Potem doszło do spotkania. Po wysłuchaniu jego planów i wizji dotyczących Stowarzyszenia „Fokus”, zdecydowałam się przyjść na zebranie założycielskie - na zamek, w dniu. 16.09.2024 r... i tak zostałam jedną z założycielek. Ponadto zgodziłam się na pracę w Komisji Rewizyjnej. Pomysł na Dni Fotografii jest autorskim pomysłem Bogdana Sarwińskiego. Przy Dniach Fotografii pomagałam poprzez włączanie młodzieży szkolnej w wieszanie i zdejmowanie zdjęć w witrynach fotograficznych, oraz zainicjowałam kontakt grupie kreatywnej młodzieży z mojej szkoły z młodym artystą fotografikiem Jackiem Boczarem, który realizował z młodzieżą sesję promującą projekt „100 Druhów”. Towarzyszyłam im i współuczestniczyłam w tej sesji wykonując własne zdjęcia. Ponadto podjęłam się zadania uzyskania zgody, od właścicieli sklepów i banków w rynku, na powieszenie zdjęć w witrynach – w czasie I Dni Fotografii. Celem było uzyskanie 50% zgód sklepów i miałam nie pytać banków, bo przekazano mi informację, ze banki na pewno się nie zgodzą. Udało i się uzyskać zgody ponad 90% sklepów i prawie wszystkie banków. W oknach Banku Pekao S.A, była moja wystawa. Po dniach fotografii odbędzie się spotkanie naszego stowarzyszenia, gdzie będziemy zatwierdzać tez plan działania do końca roku i plany perspektywiczne na rok przyszły. Tych planów wolałabym na razie nie zdradzać. Na razie realizujemy głównie plany i pomysły Bogdana. Stałymi punktami są „Spotkania z Mistrzem”, które polegają na zapraszaniu do Działdowa znanych fotografików na prezentację ich twórczości i spotkania z mieszkańcami. We wrześniu będzie też tam moja wystawa zdjęć ptaków pt. „Czego nauczyły mnie patki” , której otwarcie przewidziane jest na 12 września 2024 r w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie. Oswajam się też z myślą o wydaniu albumu ze zdjęciami moich ptaków. Nie zrobiłabym tego sama, bez wsparcia stowarzyszenia i osobiście Bogdana Sarwińskiego. — mówiła Maria.
Organizatorzy chcieliby by impreza miała charakter cykliczny. Czekamy na nową porcję fotografii w przyszłym roku.
Gosia Grabowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5