Pewni Niepewni odczarowali Gombrowicza

2024-06-08 12:00:00(ost. akt: 2024-06-07 17:59:50)
Aktorzy

Aktorzy

Autor zdjęcia: Ryszard Makszyński

27 i 28 maja w działdowskim domu kultury odbyły się dwa spektakle pt. "Iwona księżniczka Burgunda" według dramatu Witolda Gombrowicza. Reżyserem spektaklu była Marzanna Bielecka —Maćkowiak.
Byłam na spektaklu premierowym, czyli 27 maja. Widownia wypełniła salę do ostatniego miejsca.
— Za chwilę premiera "Iwona księżniczka Burgunda" według Witolda Gombrowicza, to nasze najdłuższe przedstawienie jak dotąd, które zrobiliśmy z grupą Pewni Niepewni. Jak wiadomo emocje przed występem są ogromne. Ja bardzo trzymam kciuki za moją grupę, wiem, że są przygotowani. Wiem też co oni przeżywają. Emocje u wszystkich są naprawdę wielkie — przed rozpoczęciem spektaklu powiedziała mi reżyser Marzanna Bielecka—Maćkowiak.
Rzeczywiście spektakl długi. Jednak wart każdej minuty wypełnionej treścią. Gombrowicz w wykonaniu działdowskiej grupy teatralnej wypadł fantastycznie. Zdecydowanie został "odczarowany". Postaci wyraziste, pełne humoru i niepozbawione swoistej gorzkości codziennego bytu. Przedstawienie dosadnie pokazało jak tragiczny finał może mieć zabawa cudzymi uczuciami. A tak właśnie się stało kiedy to znudzony dworskim życiem książę Filip postanowił zaręczyć się z niezgrabną Iwoną, która nie była równa mu statutem społecznym. Chętni do zachowania pozorów i swojej "pozycji" w społeczeństwie rodzice młodego księcia nie kryli swego niezadowolenia. Nieszczęśliwym dla Iwony splotem uknuli spisek, by pozbyć się biedaczki ostatecznie. Przy okazji wychodzą na światło dzienne "grzeszki" i skrywane tajemnice każdego. Nikt nie jest doskonały, ale zawsze łatwiej wytknąć jakieś braki komuś niż samemu zmierzyć się z nimi "w lustrze".
W spektaklu udział wzięli:
— Królowa Małgorzata — Katarzyna Janke,
— Król Ignacy — Marek Lech,
— Iwona — Agnieszka Dąbrowska,
— Książę Filip — Adam Sienkiewicz,
— Cyryl — Karolina Skalska,
— Szambelan — Izabela Łopińska,
— Iza — Ewelina Panek —Łączyńska,
— Dama — Antonina Skalska,
— Ciotki — Gabriela Nowak i Sylwia Pietrzak,
— Żebrak — Kacper Dąbrowski,
Scenariusz i reżyseria — Marzanna Bielecka —Maćkowiak,
Światła — Mateusz Jastrzębowski,
Dźwięk — Robert Markowski.
— Jestem bardzo dumna z aktorów grupy Pewni Niepewni i pełna szacunku dla ich zaangażowania. Po raz kolejny pokazali jaki potencjał aktorski w nich drzemie. Powiem nieskromnie, że wykonaliśmy plan w stu procentach. Myślę też, że "oswoiliśmy" Gombrowicza, którego twórczość nie należy do najłatwiejszych — tak już po spektaklu mówiła Marzanna.
Owacje na stojąco były dowodem na sukces spektaklu.
Gosia Grabowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5