Oszust przejął konto na portalu społecznościowym i wyłudził pieniądze od znajomych – uważaj i chroń swoje dane

2024-05-15 19:00:00(ost. akt: 2024-05-15 13:27:10)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Oszuści internetowi przejmując konta na portalach społecznościowych, próbują wyłudzić pieniądze od innych osób, wysyłając wiadomości z prośbą o przelanie pieniędzy lub udostępnienie kodu BLIK. Zagrożone są nasze dane i dane naszych znajomych.
We wtorek (14.05.2024 r.) mieszkaniec powiatu działdowskiego złożył zawiadomienie na Policję, że jego konto na portalu społecznościowym zostało przejęte i oszust, wysyłając wiadomości do znajomych mężczyzny z prośbą o kody BLIK, uzyskał kwotę 1500 złotych na ich szkodę i szkodę mężczyzny.

Ostrzegamy przed atakami na portale społecznościowe i przejmowanie kont przez cyberoszustów, którzy w ten sposób chcą zdobyć pieniądze na szkodę naszą i naszych znajomych. Poinformujmy swoich znajomych, że nigdy nie będziemy kontaktować się z nimi za pomocą portalu społecznościowego czy wiadomości sms z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Uprzedźmy, żeby każdą taką sytuację potwierdzili, dzwoniąc do proszącego, celem potwierdzenia, czy to faktycznie on chciał, byśmy użyczyli mu pieniądze.

Apelujemy o rozsądek podczas kontaktów przez portale społecznościowe. Zanim wykonamy jakiekolwiek działanie związane z przekazaniem „znajomemu z portalu” pieniędzy, skontaktujmy się z nim i upewnijmy, czy to na pewno on prosił o pieniądze. Nie podawajmy kodów BLIK, celem opłacenia zakupów czy innych rzeczy. Nie wiesz, kto tak naprawdę pisze do ciebie i jaką kwotę wygenerował.

Może się zdarzyć, że sprawca, przejmując nasze konto społecznościowe, będzie chciał zniszczyć nasz wizerunek i wyrządzić nam szkodę osobistą, np. wstawiając ośmieszające nas lub przerobione zdjęcia bądź poprzez wysyłanie z naszego konta wiadomości do naszych znajomych zawierające obraźliwe treści.

Jeśli zauważysz podejrzane ruchy na twoim koncie społecznościowym, albo docierają do ciebie informacje o dziwnych wiadomościach od znajomych, to upewnij się, czy twoje konto nie zostało przejęte i nie padłeś ofiarą cyberprzestępstwa.

Zgodnie z artykułem 190 a par. 2 kodeksu karnego, przestępstwo kradzieży tożsamości podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5