Czujni seniorzy nie dali oszukać się na wnuczka

2024-05-15 17:00:00(ost. akt: 2024-05-15 13:23:05)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podszywający się pod członków rodziny – córkę i wnuczka, próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców powiatu działdowskiego. Dzięki rozsądkowi i czujności seniorów oszuści nie osiągnęli swojego celu.
W poniedziałek (13.05.2024 r.) do dwóch mieszkanek z terenu powiatu działdowskiego dzwonili oszuści podając się za wnuczka i córkę. W każdym ze zgłoszonych przypadków, rzekomi członkowie rodziny informowali, że uczestniczyli w zdarzeniu drogowym i aby uniknąć kary muszą zapłacić pieniądze osobie poszkodowanej. Mimo nacisku dzwoniących i grania na emocjach, seniorzy dzięki swojej czujności i rozsądkowi nie uwierzyli w przedstawianą historyjkę i nie dali się oszukać. Próbę oszustwa zgłosili na policję.

Przypominamy, że:

- Oszustwa metodą "na wnuczka" to bardzo poważny problem dotyczący przede wszystkim osób w podeszłym wieku, którym grozi utrata oszczędności całego życia. Potwierdzają to zgłoszenia kierowane do działdowskiej komendy z ostatniej doby. Jednak czujność osób pozwoliła w porę ustrzec się przed wyłudzeniami pieniędzy tą metodą.

- Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem, córką... Tak prowadzi rozmowę, by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje.

- Pod pozorem nagłego nieszczęścia, najczęściej jest to wypadek samochodowy zwracają się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Apelujemy o rozwagę. Niech nie zwiedzie Was podobieństwo głosów, nagły splot nieszczęśliwych zdarzeń. Jakiekolwiek wątpliwości natychmiast potwierdźmy, kontaktując się z najbliższymi bądź zgłaszając sprawę na policję.
kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5