Latami dołączali kolejne wagoniki

2024-05-19 18:00:00(ost. akt: 2024-05-19 10:18:18)

Autor zdjęcia: G.G.

W czwartek 9 maja świętowaliśmy 30 lat działalności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Działdowie połączone z Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Ten wyjątkowy dzień dla naszej społeczności rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie. Mszę świętą koncelebrowali proboszcz tej parafii ks. kan. Stanisław Kadziński, wikariusz parafii ks. Piotr Śliwiński i proboszcz parafii p.w. Św. Wojciecha w Działdowie ks. Krzysztof Rynkowski. Następnie pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku uroczyście przeszliśmy ulicami miasta do placówki PSONI, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Jednak najpierw podopieczni PSONI zaprezentowali część artystyczną, w której przedstawili 30 lat historii placówki. Każdy wagonik pociągu, który stworzyli to kolejna część placówki. Nie zabrakło elementów muzycznych. Uroczystości poprowadzili dyrektor OREW i NSPdP w Działdowie Karolina Topolewska i kierownik WTZ w Działdowie Zbigniew Dudzic.
Starosta Paweł Cieśliński podkreślił, że w PSONI pracuje wspaniała kadra z ogromną empatią. — Serdecznie dziękuję za tę ogromną pracę, te 30 lat wspólnych działań z samorządami. Wiem, że są już plany na przyszłość, plany inwestycyjne, plany rozwojowe tego ośrodka i myślę, że wraz z kolegami samorządowcami możemy już dziś złożyć deklarację na wspólne działania, wsparcie na ile to oczywiście będzie możliwe i dalszą współpracę. Jeszcze raz dziękuję i gratuluję wspaniałego jubileuszu — mówił Paweł Cieśliński.
Burmistrz Grzegorz Mrowiński również złożył podziękowania i gratulacje na ręce przewodniczącej zarządu. — Chciałbym podziękować przede wszystkim za to, że dziś mogę być z wami. Uwielbiam tu przebywać, ponieważ jest to wspaniała lekcja jak być profesjonalistą w każdej minucie swojej pracy. Chciałbym pogratulować pani i całemu zespołowi, ponieważ robicie kawał pięknej roboty. Gratuluję wychowankom dziś mogliśmy zobaczyć jakie umiejętności i talenty posiadają. Dziękuję za to, że jesteście to dzięki wam nasze miasto pięknieje, jest uśmiechnięte i pełnowartościowe — mówił Grzegorz Mrowiński.
Głos zabrał również wójt gminy Działdowo Mirosław Zieliński.
— Dziękuję za zaproszenie i gratuluję wam tego pięknego spotkania. Trwacie już 30 lat, rozwijacie się i dalej chcecie się rozwijać. Składam na ręce przewodniczącej, ale też wszystkim pracownikom wielki szacunek za tę pracę, którą wykonujecie. Życzę wszystkiego dobrego i spełnienia marzeń dla wszystkich. Wszystkiego, wszystkiego dobrego — mówił.
Specjalne podziękowania wręczono przewodniczącym Zarządu Koła PSONI Annie Chodkowskiej, Barbarze Janowskowskiej, Annie Bonisławskiej. Na grobie Krystyny Zalewskiej zostały złożone kwiaty jako wyraz wdzięczności dla byłej przewodniczącej zarządu.
Z okazji wspaniałego jubileuszu wręczono odznaczenia. Medalem "Fideliter et Constanter" ("wiernie i wytrwale") odznaczono Annę Bonisławską - obecną przewodniczącą zarządu Koła PSONI, Barbarę Schmidt - członka komisji rewizyjnej Koła PSONI i Beatę Gawarzycką - sekretarza Zarządu Koła PSONI. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do realizacji celów statutowych PSONI. Osobom, które działają na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych intelektualnie, tym którzy tworzą warunki przestrzegania praw człowieka wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, a tym samym wpływają na poprawę i jakość życia tych ludzi. Medale przyznaje Kapituła Odznaczeń Zarządu Głównego w Warszawie. Przyznane odznaczenia wręczył przedstawiciel Zarządu Głównego w Warszawie Mieczysław Kowalczyk.
Statuetkami dziękczynnymi "Serce otulone skrzydłami" wyróżniono Pawła Cieślińskiego - starostę powiatu działdowskiego, Grzegorza Mrowińskiego - burmistrza miasta Działdowo, Andrzeja Piątkowskiego - burmistrza miasta Lidzbark, Mirosława Zielińskiego - wójta gminy Działdowo, Tomasza Węgrzynowskiego - wójta gminy Rybno, Michała Breskiego - wójta gminy Płośnica, Sebastiana Cichockiego - wójta gminy Iłowo-Osada, Monikę Zimę-Pariaszewską - prezes ZG PSONI w Warszawie, Mateusza Szkaradzińskiego - dyrektora PFRON w Olsztynie, Katarzynę Napiwocką - dyrektor PCPR w Działdowie, Marlenę Perzyńską - naczelniczkę Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Powiatu Działdowskiego, Sławomira Rutkowskiego - dyrektora MDK w Działdowie, Martynę Majchrzak (w imieniu Bartosza Stentoft-Wojnarowicza - prezesa Heinz Glas Działdowo), Martynę Konarzewską - dyrektor MOSIR w Działdowie oraz pracowników PSONI Karolinę Topolewską - dyrektor OREW i NSPdP w Działdowie i Zbigniewa Dudzic - kierownika WTZ w Działdowie.
Drobnymi upominkami wyróżniono dyrektorów, prezesów i przedstawicieli firm, które na co dzień wspomagają placówkę PSONI w działalności, jak również dyrektorów działdowskich bibliotek, PUP, CKU i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek, który przygotowali podopieczni działdowskich palcówek OREW, PSONI i NSPdP. Zaczęto od tortów, którymi częstowały pierwsza przewodnicząca zarządu Anna Chodkowska, druga przewodnicząca zarządu Barbara Janowska i obecna przewodnicząca zarządu Anna Bonisławska.
Czas umilał zespół DEJW.
Po uroczystościach Anna Bonisławska - obecna przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Działdowie tak podsumowała jubileusz.
— To bardzo ważny dzień dla całej społeczności naszego Koła. Dzisiejszą uroczystość połączyliśmy z obchodami Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Emocje dzisiaj towarzyszyły chyba wszystkim, widziałam wzruszenie w oczach pierwszych członków Koła, rodziców i osób wspierających. To oni 1994r. postanowili zrzeszyć się i utworzyć miejsce, w którym ich dzieci z niepełnosprawnościami będą mogły realizować obowiązek szkolny, rewalidację i rehabilitacje zawodową. To miłość i troska o własne dziecko, dała im siłę do walki i powołanie placówek. Dzisiaj po 30 latach z radością mogę powiedzieć, że marzenia rodziców się spełniły. W placówkach, które prowadzi nasze Stowarzyszenie na co dzień z edukacji, rehabilitacji korzysta około 170 osób z różnymi niepełnosprawnościami z całego powiatu. To miejsce gdzie, każdego dnia specjaliści dbają o godność bezpieczeństwo i realizują Misję Stowarzyszenia. Mogłabym mówić długo o osiągnięciach naszych uczestników, osób z niepełnosprawnościami, ale żadne słowa nie oddadzą tego co dzisiaj oni sami zaprezentowali podczas występów artystycznych. Dlatego ja, jako mama syna z niepełnosprawnością intelektualną jestem dzisiaj szczęśliwa, że jest Stowarzyszenie w powiecie działdowskim, do którego mój syn może uczęszczać na zajęcia. Oczywiście wszystkie osiągnięcia, sukcesy to zasługa nie jednej osoby, ale całej grupy profesjonalistów, pracujących w naszym Stowarzyszeniu, to ich empatia, cierpliwość i zaangażowanie. To również dobra współpraca z władzami samorządowymi, która przyczyniła się do rozwoju całego Stowarzyszenia. Pogoda i goście nam dopisali. Cieszę się, że tyle osób znalazło czas by świętować z nami tak ważny dla koła dzień. Czuję radość i satysfakcję, że tworzymy jedna wielką rodzinę PSONI, oraz że wyszliśmy z ciemności ku słońcu co pięknie obrazuje nasze LOGO i napis pod nim „Otwórzmy przed nimi życie”, a osoby z niepełnosprawnościami są widoczne na ulicach i w miejscach użyteczności publicznej — mówiła po uroczystości Anna Bonisławska.

Gosia Grabowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5