Znajomy z portalu poprosił o pieniądze? Uważaj! To może być oszustwo

2024-05-10 09:00:00(ost. akt: 2024-05-10 08:30:31)

Autor zdjęcia: Pixabay

Twój znajomy z portalu społecznościowego poprosił o pieniądze? Zadzwoń i upewnij się, czy to on. Nie działaj pochopnie i nie przesyłaj pieniędzy. Możesz paść ofiarą oszusta.
Oszuści przejmują konta na portalach społecznościowych i próbują wyłudzić pieniądze od innych osób. Zagrożone są nasze dane i dane naszych znajomych. Jeśli ktoś prosi o pieniądze przez komunikator społecznościowy, nie reaguj. Skontaktuj się z tą osobą i upewnij czy to ona wysłała ci wiadomość.

Minionej doby (8.05.2024 r.) do Komisariatu Policji w Lidzbarku zgłosił się mieszkaniec gminy Grodziczno i poinformował, że dzień wcześniej (7.05.2024 r.) około godz. 21:10 osoba, używając danych jego kolegi na internetowym portalu społecznościowym, skontaktowała się z nim w sprawie „użyczenia” pieniędzy. Podszywając się pod znajomego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, sprawca doprowadził 24-latka do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 3732,46 zł.

Ostrzegamy przed atakami na portale społecznościowe i przejmowanie kont przez cyberoszustów, którzy w ten sposób chcą zdobyć pieniądze na szkodę naszą i naszych znajomych. Poinformujmy swoich znajomych, że nigdy nie będziemy kontaktować się z nimi za pomocą portalu społecznościowego czy wiadomości sms z prośbą o udostępnienie kodu blik. Uprzedźmy, żeby każdą taką sytuację potwierdzili, dzwoniąc do proszącego celem potwierdzenia, czy to faktycznie on chciał, byśmy użyczyli mu pieniądze. Jeśli sami otrzymamy wiadomość od znajomego z portalu społecznościowego z prośbą o pieniądze lub kod BLIK do realizacji płatności, nie przesyłajmy żadnych pieniędzy ani kodów, zanim nie skontaktujemy się z tą osobą i nie upewnimy, że to faktycznie ona prosiła o wsparcie finansowe.

Sprawcy cyberprzestępstw, posługując się fikcyjną lub przejętą tożsamością, zakładają konta poczty elektronicznej, profile na portalach społecznościowych, stają się abonamentami nazw domenowych, rejestrują karty SIM. Posługują się fikcyjnymi lub przejętymi danymi, chcąc ukryć w ten sposób swoją tożsamość i wyrządzić krzywdę osobie, której dane wykorzystują. Sprawcy cyberprzestępstw wykorzystują cudzą tożsamość w celu wyrządzenia szkody majątkowej na jej osobie i osobach znajomych z jej profilu lub w celu wyrządzenia szkody osobistej.

Jeśli zauważysz jakieś niepokojące ruchy na twoim koncie społecznościowym, albo docierają do ciebie informacje o dziwnych wiadomościach od znajomych, to upewnij się, czy twoje konto nie zostało przejęte i nie padłeś ofiarą cyberprzestępstwa.

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
kpp, red.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B