Nie znasz? Poznaj. Nie byłeś? Pojedź. TOP 10 na majówkę

2024-05-02 15:00:00(ost. akt: 2024-05-01 22:10:01)

Autor zdjęcia: Pixabay

Warmia i Mazury to nie tylko lasy i woda. Są tu tysiące ciekawych miejsc: kościoły, obeliski, wsie, pałace. Oto nasz TOP 10 wybrany przez dziennikarzy Gazety. Są to miejsca mniej oczywiste, które warto obejrzeć w czasie majowego weekendu maja.
1. Kamieniec Suski (powiat iławski): pałac Napoleona i pani Walewskiej
Przez dwa miesiące w pałacu, który nazywano wschodniopruskim Wersalem, w Kamieńcu Suskim mieszkał Napoleon z panią Walewską. 22 stycznia 1945 roku pałac spalili radzieccy żołnierze.
Uważa się, że w pałacu przed II wojną światową amerykańska wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Meyer nakręciła film o Napoleonie i Marii Walewskiej. Jednak prawda jest inna: na użytek filmu zbudowano tak dokładną makietę pałacu, że na filmie jest nie do odróżnienia od oryginału.

2. Bezławki (powiat kętrzyński): kościół z legendą o świętym Graalu
Krzyżacy zbudowali w XIV wieku zamek na wzgórzu. W latach 1402-1404 mieszkał tam litewski książę Świdrygiełło, najmłodszy brat króla Władysława Jagiełły, który podobno przywiózł ze sobą św. Gralla. To zaginiony kielich, którego Chrystus miał używać w czasie ostatniej wieczerzy. Do zamku z czasem dostawiono kościelną wieżę.

3. Godkowo (powiat elbląski): cerkiew z Podkarpacia
Zbudowana w 1729 r., opuszczona po przesiedleniu wiernych i zamieniona na magazyn w 1947 r. cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy z Kupnej (niedaleko Przemyśla) została przeniesiona i konsekrowana w Godkowie. W ołtarzu zapieczętowane zostały relikwie błogosławionego ks. Piotra Werhuna (beatyfikowanego we Lwowie 27 czerwca 2001 r. przez Jana Pawła II).

4. Góra Dylewska (powiat ostródzki): piękna panorama
Najwyższy punkt w Polsce północno-wschodniej — 312 m n.p.m. Panorama, jaka roztacza się z góry, zapiera dech w piersiach. Jest to wzniesienie morenowe, pocięte licznymi wąwozami i porośnięte bukowym lasem od strony wschodniej i północnej. Jest tam wieża widokowa przeznaczona dla turystów i miłośników niezapomnianych krajobrazów.

5. Stare Juchy (powiat ełcki): kamień ofiarny Jaćwingów
Legenda głosi, że nazwa wsi Stare Juchy wzięła się od słowa "jucha" czyli krew. Krew miała ściekać z ołtarza, na którym Jaćwingowie składali ofiary. Granitowy głaz zachował się do dziś. Ma wysokość 1,5 m wysokości, 4 m długości, 3 m szerokości i 12 m w obwodzie. Kamień jest pomnikiem przyrody.

6. Wojnowo (powiat piski): klasztor starowierców
Na końcu wsi z.prawej strony głównej wiejskiej drogi, znajduje się dawny żeński klasztor starowierców z maleńką molenną. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą. Wokół podwórza ciągną się budynki zakonne i gospodarcze. W centrum stoi świątynia, w jej przedsionku eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni możemy zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków.

7. Krosno (powiat lidzbarski): sanktuarium maryjne
Sanktuarium zbudowano, wzorując się na Świętej Lipce. Legenda głosi, że nurcie płynącej przez Krosno Drwęcy Warmińskiej znaleziono cudowną figurkę Matki Boskiej. Najpierw zbudowano drewnianą kaplicę, w której umieszczono otaczaną kultem figurkę. W latach 1709-1759 obecnie istniejący kościół — na dębowych palach. Budowniczym był Hans Christopher Reimers z Ornety.
Kościół ma siedem ołtarzy. Jest otoczony krużgankami z XVIII w.

8. Pareżki (powiat bartoszycki): Tajemnicza Góra
Pareżki to nazwa malutkiej wsi, a jednocześnie wzniesienia (210 m). Miejscowi mieszkańcy powiadają, że we wzgórzu są wydrążone sztolnie. Niektórzy wierzą, że to tam Niemcy ukryli Bursztynową Komnatę. Historia Tajemniczej Góry zaczęła się w połowie lat 30. ubiegłego wieku, kiedy w okolicy powstał poligon Stablach. Wokół niego powstała podziemna hala w Kamińsku czy sztolnie. Jeździła po nich wąskotorówka. W czasie niemieckiego odwrotu w 1944 roku do pobliskiego pałacu w Dzikowie Niemcy przywieźli kilkaset skrzyń, także z Królewca.

9. Elbląg: wieża katedry św Mikołaja
Wieża ma 97 m i jest uważana za najwyższy obiekt sakralny po prawej stronie Wisły. Taras widokowy znajduje się na wysokości 68 m. W pogodne dni widać stamtąd panoramę Elbląga i Żuław z pobliskim jeziorem Drużno, ale też zarysy, odległego o 30 km, Malborka.
Na wieżę prowadzi ponad 360 schodów, wchodzi się ok. 15 minut. Na tarasie są lunety umożliwiające obserwację okolicy.

10. Orneta (powiat lidzbarski): najstarszy dzwon na Warmii
Miasto ma piękną starówkę. Najokazalej prezentuje się ratusz z 1375 roku, jeden z pięciu gotyckich ratuszy na Warmii. Jako jedyny jest obudowany kamieniczkami. W hełmie wieży znajduje się najstarszy dzwon na Warmii z 1384 roku. W czasie remontu wieży na początku obecnego stulecia znaleziono w niej dokumenty pozostawione potomnym z datą 1832 r i podpisami rajców miasta.
red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5