Rozmowy z seniorami o oszustwach i bezpieczeństwie

2024-04-25 14:00:00(ost. akt: 2024-04-25 11:51:37)

Autor zdjęcia: arch.kpp

O bezpieczeństwie seniorów z podopiecznymi Domu Dziennego Senior + rozmawiały policjantki z Działdowa. Podczas spotkania seniorom przekazano istotne informacje o przestępstwach m.in. na wnuczka, policjanta i cyberoszustwach, dla zwiększenia ich świadomości i poczucia bezpieczeństwa.
Policjantka ds. nieletnich i patologii oraz oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie spotkały się z podopiecznymi Domu Dziennego Senior Plus w Działdowie. W czasie spotkania funkcjonariuszki omówiły zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas rozmów telefonicznych i przy korzystaniu z Internetu. Omówiły metody i schemat działania oszustów, których ofiarami najczęściej padają osoby starsze, w tym metody na wnuczka, na policjanta, na pracownika banku i wskazały na właściwe i bezpieczne zachowania w takich sytuacjach. Policjantki podkreśliły, że policja nigdy nie informuje o prowadzonych tajnych akcjach i od nikogo nie bierze pieniędzy.

Następnie policjantki przedstawiły najczęściej spotykane oszustwa w cyberprzestrzeni. Seniorów przestrzegano, by z rozwagą korzystali z Internetu i zachowali szczególną ostrożność, gdy ktoś przesyła im różnego rodzaju linki odsyłające najczęściej do stron z potwierdzeniem płatności. Policjantki apelowały do seniorów o czytanie komunikatów i nieprzesyłanie kodów BLIK osobom piszącym na portalach i komunikatorach internetowych, które mogą podszywać się pod ich bliskich lub znajomych. Podobnie jak w przypadku prośby o zainstalowanie oprogramowania lub aplikacji na telefon lub komputer przez osoby podające się za pracownika banku, lub funkcjonariusza, które to programy rzekomo mają chronić ich pieniądze. Podczas spotkania omówiono również przestępstwa z wykorzystaniem wizerunku osób publicznych i instytucji społecznego zaufania, gdzie zachęca się osoby do inwestowania w różnego rodzaju akcje, obligacje czy kryptowaluty. Seniorom zwrócono uwagę na sms-y dotyczące dopłaty do rachunku czy przesyłki kurierskiej, lub uzupełnieniem braków w adresie, które także są jedną z metod działania oszustów. Policjantki uczulały podopiecznych, by nie ulegali oni emocjom i nie dali oszukać się cyberprzestępcom.

Ponadto przypomniały uczestnikom spotkania o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym podczas zbliżania się i przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Seniorzy obejrzeli spoty i filmiki profilaktyczno-edukacyjne, o aplikacji Moja Komenda i otrzymali ulotki tematyczne oraz elementy odblaskowe. Podczas spotkania podopieczni Domu Seniora zadawali również pytania dotyczące nurtujących ich spraw, w tym m.in. o kontakt ze swoim dzielnicowym.
kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5