W Działdowie debatowali o oszustwach

2024-04-24 09:00:00(ost. akt: 2024-04-23 10:52:41)

Autor zdjęcia: arch.kpp

Uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Działdowa uczestniczyli w debacie pn. Bezpieczny senior. Głównym tematem rozmów były oszustwa, w tym „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, na BLIK-a, na podsyłane linki i smsy z dopłatą lub uzupełnieniem danych w adresie.
W poniedziałek (22.04.2024 r.) w auli Działdowskiej Agencji Rozwoju w Działdowie o godzinie 10:00 rozpoczęła się debata społeczna pn. Bezpieczny senior, w której uczestniczyli mieszkańcy Działdowa i powiatu działdowskiego, będący członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Działdowie. Debatę rozpoczęła przedstawicielka seniorów, a następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Działdowie. Powitał zgromadzonych mieszkańców, a następnie przedstawił przebieg debaty. W spotkaniu ze społeczeństwem uczestniczyli przedstawiciele lokalnej Policji, w tym dzielnicowy, oficer prasowy i policjantka ds. nieletnich i patologii. Podczas debaty omówione zostały najpopularniejsze metody działania oszustów, w tym „na wnuczka", „na policjanta”, „na pracownika banku”, na BLIK-a, na linki od kupujących lub sprzedających i SMS-y podsyłane przez inne osoby podszywające się pod firmy kurierskie, lub znane instytucje, z dopłatą do rachunku lub uzupełnieniem danych adresowych z uwagi na brak możliwości dostarczenia przesyłki. Policjanci przestrzegali przed klikaniem w artykuły i publikacje z wykorzystaniem wizerunku znanych osób, w których zachęca się do inwestowania w akcje budzących zaufanie spółek, czy w kryptowaluty. Uczestnicy spotkania zostali również wyczuleni na bezpieczne korzystanie z kart płatniczych i płatności telefonami w sklepach czy podawaniem swojego numeru telefonu podczas tej czynności. Seniorzy sami również podawali przykłady możliwości zastrzegania swojego numeru PESEL czy karty bankomatowej w celu uniknięcia przestępstwa na swojej osobie.

Podczas debaty uczestnicy obejrzeli spoty edukacyjno-profilaktyczne „Nie daj się oszukać", „Na policjanta telefon” oraz promujące Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda. Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w dyskusji i zadawać pytania na nurtujące ich tematy, w tym związane z ich miejscem zamieszkania, uciążliwymi problemami dla lokalnej społeczności, jak również wskazać inne interesujące ich zagadnienia, które mogłyby posłużyć jako temat kolejnej debaty. Do rąk mieszkańców powędrowały kalendarze, ulotki profilaktyczno-edukacyjne #Halo! Tu ceberbezpieczny Senior i opaski odblaskowe. Podsumowania debaty dokonali przedstawicielka seniorów i Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Działdowie.
kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5