Niebieskie Igrzyska

2024-04-21 16:00:00(ost. akt: 2024-04-19 12:04:15)
Symboliczny niebieski "znicz"

Symboliczny niebieski "znicz"

Autor zdjęcia: Gosia Grabowska

Pozostajemy w "niebieskim kwietniu", by zwiększać świadomość i pogłębiać wiedzę o autyzmie. 11 kwietnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym i Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy w Działdowie odbyły się Niebieskie Igrzyska.
Cały kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu.
Jak powiedziała inicjatorka Igrzysk Wioletta Świderska — Impreza ta jest formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu zaproponowana przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka z Gdańska. Do programu nasza placówka przystąpiła w tym roku po raz pierwszy. Jednym z warunków Niebieskich Igrzysk jest przeprowadzenie części sportowej. Wydarzenie rozpoczęliśmy uroczystym odpaleniem niebieskiej fontanny dymnej, która wywołała dużo radości wśród uczestników. Następnie zatańczyliśmy wspólny Niebieski Taniec do muzyki Piotra Czajkowskiego "Walc Kwiatów". Po części oficjalnej rozpoczęły się niebieskie konkurencje sportowe oraz zabawy z chustą animacyjną w takt hymnu Niebieskich Igrzysk. Po pięknej rywalizacji fair play zadowoleni uczestnicy otrzymali medale. Każda forma rozpowszechniania wiedzy na temat spektrum autyzmu jest wspaniałą okazją do budowania wartości takich jak akceptacja, tolerancja, zrozumienie, wsparcie czy przyjaźń. A nauka czerpania radości z bycia w relacji z drugim człowiekiem, daje szansę na szczęśliwe życie.
Patrzyłam na zmagania sportowe z boku i widziałam pełne zaangażowanie wszystkich w kolejne konkurencje. Oprócz rywalizacji sportowej, a raczej przede wszystkim widziałam radość ze wspólnej zabawy. Nawet pogoda, która tego dnia nie rozpieszczała, nie przeszkodziła. Uśmiech na twarzach wszystkich był wizytówką tych Igrzysk.
Im więcej wiemy na temat spektrum autyzmu, tym jesteśmy wrażliwsi na drugiego człowieka. Otwartość na inność, pełna życzliwości jest kluczem do każdego człowieka.
Wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem by żyć pełnią życia. Dbajmy o dobre, jasne relacje nie tylko w kwietniu.
Gosia Grabowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5