Uważaj na obce osoby pukające do domów

2024-04-12 14:00:00(ost. akt: 2024-04-11 17:39:08)

Autor zdjęcia: archiwum

Policjanci przestrzegają przed otwieraniem domów osobom innej narodowości. Rozmawiajcie ze swoimi rodzicami, babciami, dziadkami, by nie otwierali drzwi nieznanym osobom. Może to uchronić ich przed utratą kosztowności i pieniędzy.
W środę (10.04.2024 r.) w jednej z miejscowości w gminie Rybno doszło do kradzieży pieniędzy na szkodę 85-letniej mieszkanki tej gminy. Do kobiety zapukała cudzoziemka, która pod pretekstem wypędzenia złych duchów, poprosiła seniorkę o 10 złotych za usługę. Ta wyjęła z szafki słoik, w którym trzymała oszczędności i dała kobiecie pieniądze. Słoik postawiła na ławie. Wówczas kobieta poprosiła o jajko, które miała rozbić w celu odpędzenia złych mocy. Gdy seniorka poszła po jajko, ta wykorzystując jej nieuwagę, dokonała kradzieży słoika z pieniędzmi w łącznej kwocie 10600 złotych i 350 euro. Seniorka sprawę zgłosiła na Policję.

Policjanci ostrzegają przed osobami niepolskiej narodowości, które pukają do drzwi i oferują różne usługi. Pod pretekstem rozpędzenia złych duchów czy pokazania tekstyliów, wchodzą do domu i wykorzystując moment nieuwagi osoby, kradną wartościowe przedmioty, kosztowności oraz pieniądze, znajdujące się na widoku. Czasem wchodzą we dwie, trzy osoby. Jedna odwraca uwagę właściciela mieszkania/domu, a pozostałe w tym czasie, przeszukują inne pomieszczenia. Osoby te często poruszają się pojazdami na obcych numerach i objeżdżają okoliczne miejscowości.

Apelujemy do mieszkańców powiatu działdowskiego o szczególną ostrożność w kontakcie z cudzoziemcami. Rozmawiajcie ze swoimi bliskimi, by nie otwierali drzwi obcym osobom i nie wpuszczali ich do domu. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby niepolskiej narodowości, które pukają do drzwi z ofertą usług czy produktów po atrakcyjnych cenach i próbują dostać się do wnętrza mieszkania/domu. Nigdy nie otwierajmy drzwi. Rozmowę prowadźmy przy zamkniętych drzwiach i nie dajmy skusić się na oferowane usługi, bo możemy stracić swoje oszczędności. Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy obcych do domu, zwłaszcza gdy jesteśmy sami, a za drzwiami stoi więcej osób. Dla własnego bezpieczeństwa, ostrzeżmy również innych mieszkańców przed możliwymi oszustami, mogącymi pojawić się w ich okolicy.
kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5