Sprawdź dokładnie w co klikasz – chroń swoje oszczędności

2024-04-02 08:27:50(ost. akt: 2024-04-02 08:35:15)

Autor zdjęcia: pixaby

Klikanie w linki od kupujących, dokonywanie transakcji przez niesprawdzone strony, to szybka droga do utraty oszczędności. Mieszkanki powiatu działdowskiego straciły czujność i dały się oszukać.
Oszustwa z wykorzystaniem sieci Internet, to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych przez przestępców. Apelujemy do osób korzystających z tej formy dokonywania transakcji o szczególną ostrożność i czujność. Pamiętajmy, przed wykonaniem płatności, należy upewnić się, że strona z której korzystamy jest bezpieczna.

Nigdy nie klikaj w link przesyłany przez kupującego!

Zanim dokonasz płatności:

- zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę,

- miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów,

- nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2,

- oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej/banku. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce, najeżdżając myszką i sprawdzając poprawność podświetlonego adresu,

- zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane. Fałszywe strony często zawierają błędy językowe, nie są napisane poprawną polszczyzną,

- każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości e-mail, smsy i komunikatory, które zawierają link powinno wzbudzić naszą czujność.

Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą cyberoszustwa, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem i poinformuj Policję.
kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5