ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO I PILNUJ KARTY BANKOMATOWEJ

2024-02-10 10:00:00(ost. akt: 2024-02-09 20:26:10)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Mieszkaniec Lidzbarka padł ofiarą oszusta. Sprawca wykorzystując dane karty bankomatowej mężczyzny wypłacił z jego konta pieniądze. Budżet mężczyzny uszczuplił się o prawie 900 złotych.
Do Komisariatu Policji w Lidzbarku zgłosił się jednej z mieszkańców Lidzbarka informując, że padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna zauważył, że z jego konta w okresie od października 2023 roku do 5 stycznia br. dokonano pięciu płatności kartą bankomatową w obcej walucie. Sprawca w niewyjaśnionych okolicznościach wszedł w posiadanie danych karty płatniczej mężczyzny i wypłacił z jego konta pieniądze w łącznej kwocie około 900 złotych.

Obrazek w tresci

Dokonując płatności kartą bankomatową pamiętajmy, by nie udostępniać danych innym osobom. Podczas dokonywania transakcji, np. w sklepie, wypłacając pieniądze z bankomatu pamiętajmy o bezpieczeństwie. Nie trzymajmy karty w widocznym dla innych miejscu i nie nośmy jej w kieszeni spodni czy kurtki lub w innym widocznym miejscu, które umożliwiłoby osobom postronnym uzyskanie danych z karty lub zeskanowanie jej. Oszuści często posługują się urządzeniami, które po zbliżeniu do karty płatniczej pozwalają zeskanować dane karty i w ten sposób uzyskać dostęp do wrażliwych danych, jak dane właściciela, rodzaju karty, nazwy banku, czy daty ważności karty i kodu bezpieczeństwa CVV / CVC. Pamiętajmy, by samemu nie podawać również kodu dostępu do karty (PIN) innym osobom i nie zapisywać go na kartce, bo ta może trafić w niepowołane ręce.

Obrazek w tresci

Jeśli podejrzewasz, ze padłeś ofiarą oszustwa natychmiast poinformuj swój bank i zastrzeż dane karty. Sprawdzaj swoje konto i zwracaj uwagę na „dziwne” transakcje. Jeśli zauważysz podejrzane przelewy na swoim koncie zgłoś sprawę do banku i na Policję.
kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5