„Spotkania z myślą dojrzałą”, czyli filozofia dla seniora

2020-08-24 22:15:38(ost. akt: 2020-08-24 22:16:18)
Projekt „Spotkania z myślą dojrzałą” to cykl 8 spotkań dyskusyjno-warsztatowych dla seniorów (osób 50+) dotyczących różnych zagadnień filozoficznych. Autorką i koordynatorką projektu jest Katarzyna Ossowska – animatorka w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach, z wykształcenia doktor filozofii.
W ramach projektu specjaliści z zakresu filozofii – pracownicy naukowi Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ¬– poprowadzą wykłady, warsztaty i spotkania dyskusyjne dotykające najważniejszych i najbardziej aktualnych zagadnień i problemów filozoficznych – m.in. z dziedziny etyki, ekofilozofii (filozofii ekologii), filozofii społecznej, logiki i wielu innych.

Na spotkaniach będą poruszane fundamentalne problemy filozoficzne bliskie każdemu człowiekowi – zagadnienie wolności, prawdy, szczęścia, sposobów myślenia, poznania rzeczywistości itp. Spotkania będą mieć formę „klubu dyskusyjnego” poprzez aktywne włączanie do rozmowy i wspólnych rozważań uczestników - wspólny namysł nad sprawami, nad którymi z pewnością zastanawiamy się na co dzień, ale w sposób nieusystematyzowany i nie zawsze świadomy.

Nawiążemy także do starożytnej szkoły Perypatetyków, którzy filozofowali w trakcie przechadzek – my też chcemy zaprosić uczestników do wspólnych filozoficznych spacerów m.in. wokół Jeziora Dywickiego i Parku Jakubowego w Olsztynie.

Wraz z pracownikami naukowymi Instytutu Filozofii UWM, dydaktykami z wieloletnim doświadczeniem, chcemy wzmocnić świadomość i umiejętności krytycznego oraz racjonalnego myślenia u uczestników projektu, ale także pokazać, że filozofia i filozofowanie to naturalny element codziennego życia, nie zarezerwowany jedynie dla murów uniwersyteckich. Planowane działania będą także przestrzenią do spotkania w kameralnym, przyjaznym gronie i wymiany poglądów w miłej atmosferze.

Spotkania będą odbywały się we wrześniu i październiku, w każdy piątek w godzinach 16.30-18.30. Pierwsze spotkanie już 4 września 2020 w GOK Dywity. Udział projekcie jest bezpłatny. Warunkiem udziału jest złożenie formularza zapisu dostępnego w sekretariacie GOK oraz na stronie internetowej www.gokdywity.eu

Partnerami projektu „Spotkania z myślą dojrzałą” są Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” oraz ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Projekt wspiera także Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Serdecznie zapraszamy!

K.O.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: gokdywity

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5